• DOLAR 5,8343
  • EURO 6,5271
  • ALTIN 252,483
  • ...
"Tuza Dikkat Haftası"nda farkındalık etkinliği

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam ile Kronik Durumlar Birimleri tarafından “Daha az tuz tüketimi için birlikte hareket etme zamanı” teması ile etkinlik düzenlendi.

Etkinlik sırasında vatandaşlara; sağlıklı beslenme, gizli tuza dikkat, fiziksel aktivite, herkes için böbrek sağlığı, aşırı tuz tüketiminin azaltılması gibi konularda bilgilendirme yapılarak, etkinliğin anlam ve önemini belirten çeşitli broşürler dağıtıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada, "Bilindiği üzere dünyada tuz tüketimini azaltmak için birçok ülke, uzun zamandan beri çalışmalar yürütmektedir. Tuz tüketim miktarları azalmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü önerileri doğrultusunda birçok ülkenin 2025 yılına kadar tuz alımında yüzde 30'luk bir düşüş elde edemeyeceği tespit edilmiştir. Birçok ülkede, yediğimiz tuzun yüzde 80'e varan kısmı; işlenmiş, paketlenmiş gıdalar, ekmek, kahvaltı gevrekleri, hazır yemekler gibi restoran yemekleri, kafeterya yemekleri ve ev dışında kalan diğer yerlerde bulunan tuzlardan gelmektedir. Ayrıca, diyetimizdeki çok fazla tuzun, kan basıncını arttırarak (hipertansiyona neden olarak) inme ve kalp hastalığı riskini yükselttiğini biliyoruz. İnme ve kalp hastalıkları da dünya çapında en önemli ölüm ve sakatlık nedenlerindendir." denildi.

Açıklamada ayrıca, "Dünya Sağlık Örgütü günlük kişi başı tuz tüketimini 5 gramın altında önermektedir ve bu miktar bir tatlı kaşığı veya tepeleme bir çay kaşığına denk gelmektedir. Günlük olarak tüketilmesi önerilen bu miktar; gün içinde tüm besinlerimizle aldığımız tuzu da kapsamaktadır. Bu nedenle daha az tuz kullanmasını teşvik etmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 'Dünya Tuza Dikkat Haftası' etkinlikleri yapılmaktadır." ifadeleri kullanıldı. (Mustafa DAŞTAN - İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir