• DOLAR 5,8339
  • EURO 6,5442
  • ALTIN 252,010
  • ...
Venezuela'da okullar tatil edildi, devlet daireleri de hizmet vermeyecek

Tarihinin en ciddi siyasi krizini yaşayan Venezuela'da cuma günü akşam  saatlerinde başlayan ve tüm ülkeyi karanlıkta bırakan elektrik kesintisi  özellikle başkent Caracas'ta kısmi düzeltilmeler dışında devam ediyor.  Kesintiyi ülkenin doğusundaki hidroelektrik santrali ve dağıtım  merkezi Guri'ye yapılan bir sabotaj olarak değerlendiren hükümet ise durumu  düzeltmek için Devlet Başkanı Maduro'nun bilgilendirmesine göre "yoğun bir  şekilde" çalışıyor.
 
Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkan  Yardımcısı Rodriguez, ülkenin resmi kanalı VTV'ye bağlanarak yaptığı açıklamada,  Maduro'nun talimatı doğrultusunda ilkokuldan üniversiteye kadar ülkedeki tüm  eğitim kurumlarının bugün tatil edildiğini duyurdu. Devlet dairelerinin yanı sıra fabrika ve alışveriş merkezleri gibi  özel iş yerlerinde de çalışma yapılmayacağını belirten Rodriguez, ülkedeki  iletişim ve internet erişimini dahi sekteye uğratan kriz karşısında galip  geleceklerini ifade etti.
 
Caracas'a akşam saatlerinde yeniden elektrik verildi
 
Cuma günü yerel saatle 17.00 sularında başlayan ve tüm ülkeyi esir  alan elektrik kesintisi sonrası birkaç kez ışığa kavuşan ve tekrar elektriksiz  kalan Caracas'ın önemli bir bölümüne yeniden elektrik verilmeye başlandı. Kesinti, akaryakıt istasyonlarının önünde çok uzun kuyruklara neden  olurken sekteye uğrayan iletişim ve internet erişimi nedeniyle Venezuelalılar  otoyol kenarlarında sinyal bulunan bölümlerde saatlerce bekliyor. Birçok bölgesinde şebeke suyu sağlanamayan Caracas'ta vatandaşlar park  ve bahçelerdeki kaynak ve hatlardan evlerine su taşıyor.
 
Yağmalar dolayısıyla 50'den fazla gözaltı
 
 Caracas'ın Baruta bölgesinde ise bir alışveriş merkezindeki  süpermarket genç bir grup tarafından yağmalandı.Ülke basınındaki haberlere göre özellikle gıda malzemelerinin  yağmalandığı olay sonrası Bolivarcı Ulusal Polis (GNB) mensupları 50'den fazla  kişiyi yakaladı.
 
  Guaido yine askere çağrı yaptı
 
  Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı  Juan Guaido ise yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili Caracas'ta düzenlediği basın  toplantısında, değerlendirmelerde bulundu.   Kesinti ile ilgili bugün AN'de "Ulusal Acil Durum" ilan etmeyi  görüşecek olan muhalefetin lideri Guaido, askerleri Devlet Başkanı Maduro'ya  destek vermeyi kesmeye çağırdı.
 
   18 kişinin öldüğü iddia edildi
 
Öte yandan hastanelerde yaşamını yitirenlerin sayısı ve bu kişilerin  elektrik kesintisinin bir sonucu olarak ölüp ölmediğine dair farklı açıklamalar  yapılıyor. Muhalif AN Milletvekili Jose Manuel Olivares, sosyal medya hesabından  yaptığı açıklamada, yeni doğan bir bebeğin de aralarında bulunduğu 18 kişinin  elektrik kesintisi ile ortaya çıkan duruma bağlı olarak hastanelerde hayatını  kaybettiğini öne sürdü. Venezuela SağlıkBakanı Carlos Alvarado ise VTV'ye yaptığı açıklamada  elektrik kesintisinden ötürü ölümler yaşandığı yönündeki haberleri reddeti.  Alvarado hastanelerin büyük çoğunluğunun acil servislerinde  jeneratörlerin çalıştığını ve bu hususun bakanlığı için öncelikli olduğunu  kaydetti. 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir