• DOLAR 5.659
  • EURO 6.383
  • ALTIN 259.353
  • ...
Gazze felaketin eşiğinde!

Dış Haberler Servisi

Ekonomik çöküşün geçen yıl had safhaya vardığı Gazze'nin 2019'da felaket bölgesi olabileceği öne sürülüyor. Siyasi bölünmüşlük, terör rejiminin Gazze'ye yönelik ablukası ve saldırıları, Kerm Ebu Salim haricindeki tüm ticari sınır kapılarının kapanması, ham madde girişlerinin ve ihracatın engellenmesi, Filistinli işçilerin işgal topraklarında çalışmak için girişine izin verilmemesi, Gazze'ye giriş çıkışların kısıtlanması ve elektrik sıkıntısı gibi birçok sorun, Gazze’yi zor bir yılın beklediğini gösteriyor. En önemlisi de HAMAS’ın büyük bir özveriyle destek verdiği uzlaşı hükümetinin Abbas yönetimince bozulması ve memur maaşlarını ödememesi, Gazze’de var olan sorunların daha da büyümesine neden oldu.  

gazze felaket eşiğinde

ÖZEL SEKTÖRÜN ÇÖKÜŞÜ BİRÇOK ALANDA FELAKETE YOL AÇTI

Filistinli İşadamları Derneği Başkanı Ali el-Hayik AA’ya yaptığı açıklamada, Gazze'deki özel sektörün çöküşünün ekonomik, sosyal, eğitim ve sağlık alanlarında felaketlere yol açtığına işaret etti.

Gazze'de 2018'de pek çok iş adamı ve tüccarın iflas etmesi, yüzlerce sanayi tesisi ve dükkânın kapanması nedeniyle ekonomik bunalımın hat safhaya vardığını dile getiren Hayik, "Gazze 2019'da ekonomik, sosyal ve insani açılardan felaket bölgesi olabilir." dedi.

Derneğin bu yılbaşında ekonomik çöküşe sebep olan unsurlar ortadan kaldırılmadığı sürece çöküşün devam edeceği yönünde uyarıda bulunduğunu aktaran Hayik, kamuda büyük ölçekte istihdam kapasitesinin olmaması nedeniyle Gazze'de bu alandaki açığı özel sektörün kapattığına değindi.

Özel sektörün çökmesinin ekonomik sistemin çökmesine sebep olduğunu kaydeden Hayik, bu sorunun Filistinli gruplar arasında uzlaşma sağlanarak çözüme kavuşturulabileceğini savundu.

Hayik, terör rejiminin Gazze'ye abluka uygulamaya başladığı tarihten bu yana özel sektörün verdiği kaybın 11 milyar doları aştığını kaydetti.

gazze felaket eşiğinde

SİYASİ BÖLÜNMÜŞLÜK EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN EN ÖNEMLİ SEBEBİ

Filistinli gruplar arasında 13 yıldır devam eden siyasi bölünmüşlüğün, özel sektörün çöküşüne neden olan sebeplerin başında geldiğini söyleyen Hayik şöyle devam etti:

"Siyasi bölünmüşlük, israil'in Gazze'ye yönelik ablukası, Kerm Ebu Salim haricindeki tüm ticari sınır kapılarının kapanması, ham madde girişlerinin ve ihracatın engellenmesi, Filistinli işçilerin İsrail'deki 1948 topraklarında çalışmak için girişine izin verilmemesi, Gazze'ye giriş çıkışların kısıtlanması, elektrik sıkıntısı, uluslararası kurumların ve yatırımcıların girişinin engellenmesine sebep oldu."

Gazze ablukasının başladığı tarihten bu yana yaklaşık 600 sanayi tesisinin ve binlerce dükkânın kapandığına işaret eden Hayik, 2008'den bu yana terör rejiminin Gazze'ye düzenlediği 3 saldırıda da sanayi tesislerinin büyük oranda yıkıldığını ve bu tesislerin sahiplerinin zararlarının halen karşılanmadığını aktardı.

İŞSİZLİK ORANI YÜKSELDİ

Hayik ayrıca, 2018'de iş adamı, sanayici ve tüccarın, borçlarını ödeyememesi ve mali yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle icra takiplerinde artış yaşandığının, işçi ve üniversite mezunları arasında işsizlik oranının yükselmesinin de ekonomide gerçek bir çöküşe neden olduğunun altını çizdi.

HALKIN YÜZDE 80’İ İNSANİ YARDIMA MUHTAÇ

Birleşmiş Milletlerin (BM) geçen yıl yayımladığı raporlara göre, Gazze halkının yaklaşık yüzde 80'i insani yardımlarla hayatını idame ettiriyor.

Dünya Gıda Programı'nın (WFP) 19 Aralık 2018 tarihli raporunda ise Gazze nüfusunun yaklaşık yüzde 70'inin gıda güvensizliğiyle karşı karşıya olduğu ifade edilmişti.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Ekonomik bunalımın halkın alım gücünün de büyük oranda düşmesine neden olduğuna vurgu yapan Hayik, talep olmaması nedeniyle sanayi tesislerinin günde yüzde 10'luk kapasiteyle çalışmaya başladığını söyledi.

Gazze halkının nakit sıkıntısı yaşaması nedeniyle dükkânların ürün satış oranlarında büyük düşüş yaşandığını kaydeden Hayik, Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı üzerinden ticari mal girişlerinin de geçen yıl yüzde 30-40 oranında düştüğünü dile getirdi.

Vatandaşların alım gücünün düşmesinin altında yatan sebebin, Filistin hükümetinin Gazze'de çalışan memurlardan bir kısmının maaşlarını kesmesi olduğu belirtiliyor.

Damir (Vicdan) İnsan Hakları Kurumu 7 Şubat'ta yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'de çalışan 5 binden fazla memurun maaşının siyasi mensubiyetleri nedeniyle kesildiğini duyurmuştu.

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, ekonomik durgunluk nedeniyle Gazze'de yoksulluk oranı yüzde 75'i aşarken, işsizlik oranı da yüzde 52'ye ulaşmış bulunuyor.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir