• DOLAR 5.702
  • EURO 6.309
  • ALTIN 268.63
  • ...
Esad zindanından çıkan kadın yaşadıklarını unutamıyor
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

İSTANBUL

Suriye’de 8 yıldır devam eden savaşta hapsedilen, işkence ve kötü muamele gören kadınlar yaşadıklarını unutamıyor. Esad rejiminin alıkoyarak cezaevinde işkenceye maruz bıraktığı kadınlardan Fatıma Atlas, yaşadıklarını İLKHA'ya anlattı.

Esad rejimi tarafından 3 çocuğuyla birlikte yakalanıp hapsedilen Fatıma Atlas, Suriye zindanlarında yaşadığı kötü muameleleri unutamadığını söyledi.

Suriye’nin Humus kentinden gelip Türkiye’ye sığınan 3 çocuk annesi Atlas, 4 yıl önce sebepsiz bir şekilde Esad rejimi tarafından alıkonularak zindana atıldığını ifade etti.

"Birçok kadın keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor"

Yaklaşık 3 yıldır Türkiye'de ikamet eden Atlas, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Suriye’de 3 çocuğumla birlikte tutuklandım. Zindanda şiddetli işkence ve hakaretlere uğradım. Hiçbir suçum olmadan ve herhangi bir sebep belirtilmeden zindana atıldım. Birçok kadın keyfi bir şekilde gözaltına alındı ve alınmaya devam ediyor. Sadece kadınlar değil küçücük çocuklar ve yaşlılar zindana atılıyor. Orada vahşiyane işkencelere maruz bırakılıyorlar."

Esad zindanında şahit olduğu bir olayı da anlatan Atlas, zindandan çıkmasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen yaşadıklarını bir türlü unutmadığını belirterek, Atlas, "Tutuklu gençlerden biri yaralıydı. Onun yarasını gözlerimin önünde uyuşturmadan ve eksik edevatla diktiler. Hiç acımdan ve doktor dahi çağırmadan ona acı çektire çektire yarasını diktiler. Her gece saat 03.00’de geliyor ve bazı tutukluları götürüyorlardı. Ağır işkenceler altında onları öldürüyor sonra toplu mezarlara gömüyorlardı." şeklinde zindanda yaşananları anlattı.

"Acımasız savaş Suriye halkından kimseye merhamet etmedi"

Suriye’de hâlâ insanların tutuklandığını ve bu acımasız savaşın Suriye halkından kimseye merhamet etmediğini belirten Atlas, "Tüm devletlerden ve insanlıktan bize merhamet etmelerini istiyoruz. Bir an önce Suriyeli tüm tutukluların serbest bırakılması için gerekli girişimlerin yapılması çağrısında bulunuyoruz." dedi. (Zeyd Varol, Nizamettin Aşkın- İLKHA)  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir