• DOLAR 5.886
  • EURO 6.554
  • ALTIN 281.82
  • ...
Türkiye insansız otomobilleri yapabilecek güce erişti

BİLECİK

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, yerli otomobil projesine ilişkin, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Salonu'nda düzenlenen "Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Ar-Ge Proje Pazarı ve Bilecik OSB'leri Toplantısı"nda, şöyle konuştu: "Artık yeni yapılan dönemde otomobil fabrikalarımız olsun, beyaz eşya tesislerimiz olsun, elektrik elektronik tesislerimiz olsun hepsi mekanik üretim kadar onun yanında endüstri 4.0'a uygun yazılımların yapıldığı uygun platformları üretmek en büyük hedef haline geldi. Çok şükür bugün çok hızlı yol alıyoruz. Daha düne kadar 3D cihazların yazılımının yapılması çok zor bir iş gibi görünürken neredeyse şimdi her öğrencimiz yapabilir hale geldi ve orada parça üretir hale geldik. Yazılımı da Türkiye ve gençlik bu işi sevdi. Bizim dönemimizin gençliği gibi değil, yeni gençlik aktif. Bu yeni gençliğin yapısına uygun altyapıyı kurma görevimiz var. Yeni gençlik çok dinamik."

"DIŞINDA BİR TENEKE VAR AMA İÇİ YÜRÜYEN BİLGİSAYAR"

Büyükdede, Bilecik ziyaretinde daha önce bir programında, gazetecilerin kendisine yerli otomobil projesiyle ilgili sorular yönelttiğini hatırlattı. Otomobillerin bugünün teknolojisinde büyük değişime uğradığını vurgulayan Büyükdede, "Artık otomobil yok. Otomobilin dışında bir tane teneke kutu var ama teneke kutu değil, esas konu içinde yürüyen bilgisayar. Yeni dönem, mekanik bir şeyi üretmek değil, o mekaniğin içindeki teçhizatı, donanımı, bilişim teknolojilerini kullanarak dijitalleşmiş ortamda ekipman ve donanım üretmek anlamına geliyor." ifadelerini kullandı. Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, her şeyin uzaktan kumandalı hale geleceğini belirtti.

“YÜRÜYEN BİR BİLGİSAYARI YAPMAYA GAYRET EDİYORUZ”

Türkiye'nin, insansız hava araçlarını üretebildiği bu süreçte insansız otomobilleri de yapabilecek güce eriştiğine, bunun altyapısının oluştuğuna dikkati çeken Büyükdede, şunları kaydetti: "İnşallah yeni üretmeye çalıştığımız otomobilimizde biz gerçekte yürüyen bir bilgisayarı yapmaya gayret ediyoruz. Yani donanımlı, teçhizatlı, üstündeki yapısı, algılama teknikleri, sensörleri, motor teknolojisi, elektrikli araçlara hızla geçiş oldu. Deminden beri gazeteci arkadaşlar 'Nereye doğru gidiyor?' diye soruyorlar. Çok iyi bir yol aldığımızı söylemek istiyorum. Orada çok ciddi bir yazılım aşamasındayız. Aracın mekaniğini yapmak enteresan olmaktan çıktı artık Türkiye için en kolay işlerden bir tanesi. Oradaki donanım, ekipman birinci sıraya geçti." AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir