• DOLAR 6.817
  • EURO 7.581
  • ALTIN 381.19
  • ...
Katar tek vücut kenetlenmiş durumda

Riyad Makaev - Doğruhaber/Analiz

Katar bilindiği gibi çok küçük bir devlet. Ama yine bilindiği gibi çok büyük ekonomik bir güç. Katar`a ilk adımınızı basar basmaz o gücünü görebilirsiniz. Arabistan, BAE ve Mısır`ın ekonomisinden daha büyük ekonomiye sahip olan Katar bölgede en gelişmiş devlettir. Diğer Arap Emirliklerine ve Krallıklarına hiç benzemez. İfade özgürlüğü, insan hakları bakımından Katar bir asır denilecek kadar diğer Arap ülkelerinden önde gidiyor. Katarlılar diğer Arap ülkelerdekiler gibi kendi Emiri`ni eleştirmekten çekinmiyor, doğruya doğru yanlışa yanlış diyorlar. Her konuda arkasında olmasa da son dönemde Katar`a karşı uygulanan ambargo konusunda Katar Emirine tam destek veriyorlar. Katarlılarla konuştuğunuzda anlayabiliyorsunuz bu ambargonun Katar halkını Emirine karşı ayaklandırmak için uygulanan bir ambargo olduğunu. Ama dediğim gibi Katarlılar tek vücut olup Emirine sahip çıkıyor. Aksi düşünülmez çünkü Katar Emiri eğitimde, sağlıkta, ekonomide vatandaşlara yönelik büyük başarılara imza atmış. Her Katarlı kendini ciddi olarak Emirine borçlu hissediyor. Bugünkü ekonomik ve diplomatik ambargoda bile vatandaşlar mağdur olmasın diye her şeyi yapan Katar Emirine vatandaşlar tarafından büyük destek verildiğini görebiliyorsunuz.

Katar`ın ekonomisi enerjiye dayalı ve en büyük geliri de petrol ve doğalgazdan elde edilmektedir. Kişi başına 129 bin dolar olan milli geliriyle dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar, küçük bir Körfez emirliği olmasına rağmen, gaz ve petrol rezervleri sayesinde hızla gelişmeye devam ediyor. Arabistan`dan ve BAE`den kat kat gelişen ve ekonomisi güçlü olan Katar bölgede lider olma potansiyeliyle ve Türkiye ile olan ilişkileriyle diğer Arap ülkelerine göre bölgedeki monarşileri tehdit ediyor. Bugünlerde Katar`da Türkiye çok konuşuluyor. Türkiye için eğitim alanında, sağlıkta, ticarette yeşil ışık yakıldı. Bir samimi dost ve güvenilir devlet olarak görüyorlar. Türkiye`den geldiğinizi söylerseniz özel ilgi göstererek teşekkür etmeden geçmiyorlar.

Katar bugün yaşanan sıkıntıları mutlaka geride bırakacaktır. Çünkü Katarlılar tek vücut olup Emire sahip çıkıyorlar. Emir ise vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Temel gıda ihtiyaçlarını ekseriyetle dışardan temin eden Katarlılar bugün her hangi bir sıkıntı çekmiyor. Önümüzdeki dönemde neler yaşanacak Allah bilir; ama halk bir bütün olunca Arabistan`ın önderliğinde uygulanan ambargo Katarlılar için büyük problem olmaz. Katarlı işadamları ülkeye bugünkü gibi sahip çıkmaya devam ederlerse ve Katar`ın dostları bugünkü gibi Katar`ın yanında yer alırlarsa Katar dimdik ayakta durur ve Arabistan ve yandaşları ambargoyla kendi vatandaşlarına zarar vermekten başka bir şey elde etmezler. Katar ayakta durdukça Arabistan`ın şeytanla birlikte kurduğu planları tek tek ortaya çıkacaktır.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir