• DOLAR 9.615
  • EURO 11.238
  • ALTIN 554.27
  • ...
Ardahan`daki saldırının telsiz konuşmaları ortaya çıktı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

ARDAHAN - AA muhabirinin istihbarat kaynaklarından aldığı bilgiye göre, olayın meydana geldiği sırada terör örgütünün sözde "Ağrı Dağı ve serhat eyaleti" sorumluları arasında geçen telsiz görüşmesi, kayıtlara takıldı.

Telsiz konuşmalarına göre, olayda hayatını kaybeden Kamber Morkoç'un da içinde bulunduğu beyaz minibüsün, terör örgütü üyelerince asker ve polis aracı olduğu düşüncesiyle saldırıya uğradığı anlaşılıyor.

Ardahan'ın Göle İlçesi kırsalında, 12 Temmuz pazar günü gasp edilen belediyeye ait aracı almak için giden jandarma birliklerine, bölgede mevzilenen PKK teröristler ateş açınca çatışma çıktı. Bu sırada bölgeye giren ve içinde HDP'li 4 kişinin bulunduğu  minibüs tarandı. Sürücü yara almadan kurtulurken Kanber Morkoç yaşamını yitirdi, Sabri Morkoç ve Altan Akın yaralandı.

Ağrı Valiliği tarafından olayla ilgili açıklamada, minibüsü PKK'lıların taradığı belirtilirken, HDP'liler ise güvenlik güçlerinin taradığını ve parti üyesi Kanber Morkoç'u askerlerin öldürdüğünü ileri sürdü.

HDP Ardahan il örgütünün Twitter hesabından yapılan paylaşımda Kanber Morkoç'un fotoğrafı ve 'Ben Kanber Morkoç. 70 yaşındayım. Bir gerilla babasıyım. Bugün minibüste TSK tarafından taranarak öldürüldüm' yazısı eklendi. Bugün bazı gazetelerde Kanber Morkoç'un askerlerin açtığı ateşle öldüğü haberleri yer aldı.

Terör örgütünün sözde Ağrı Dağı ve Serhat Eyaleti sorumluları arasında geçen konuşma minibüsü PKK'lıların taradığını ortaya koydu. Güvenlik birimlerinin saptamasına göre PKK'nın iki sorumlu arasında şu konuşma geçti.

Telsiz görüşmesi, şu şekilde:

"A: Hani belediyeye ait bir yanmış araç vardı ya.

S.: Evet.

A: Onu götürmek istiyorlar.

S: Tamam.

A: Aşağıya götürmek istiyorlar, onun için güvenliğini alıyorlar, arkadaşlar da o esnada vuruyorlar.

S: Tamam.

A: Arkadaşlar orada onların net üç ölüleri olduğunu söylüyorlar.

S: Tamam.

A: Yani bir sivil transit ile takviye geliyor.

S: Tamam.

A: Arkadaşlardan başka bir grupta bunu vuruyorlar.

S: Tamam.

A: O arabayı komple imha ediyorlar.

S: Tamam arkadaş. Sen çatışmadan sonra takviye amaçlı bir minibüsün geldiğini ve arkadaşların bunları vurduğunu ve toptan imha ettiğini söyledin değil mi?

A: Evet, evet bir saat sonra bir transit geliyor.

S: Tamam.

A: Yani müdahale etmek için gelmiş, arkadaşların söylediğine göre üzerinde Türklerin de bayrakları varmış.

S: Tamam.

A: Yani onlar özel harekattır. Bazen böyle sivil transit araçlarla gelip gidiyorlar.

S: Tamam.

A: Arkadaşlar fark ediyorlar, geldikleri vakit arkadaşlar vuruyorlar, vuruyorlar tümden imha oluyor tümden.

S: Tamam.

(A: Ağrı Dağı sorumlusu, S: Serhat Eyaleti Sorumlusu)"

Olay

Göle Belediyesi'ne ait içme suyu depolarında arızaya neden olan 7 kişilik terörist grubu, arızayı gidermek için su deposuna giden 3 belediye personelini bir süre rehin almış ve araçlarını yakmıştı.

Bölgeye Erzurum'dan operasyon için giden jandarma ekiplerine teröristler tarafından açılan ateş sonucunda, yoldan geçen sivil bir beyaz minibüsteki 5 kişiden 2'si yaralanmış, yaralılardan Kamber Morkoç hayatını kaybetmişti.

AA/DHA

 

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir