• DOLAR 6.772
  • EURO 7.427
  • ALTIN 371.728
  • ...
Madenciler Mahsur Kurtarılmayı Bekliyor

KARAMAN - Karaman`ın Ermenek ilçesindeki bir maden ocağında su baskını nedeniyle 20 işçinin işçinin mahsur kaldığı bildirildi.

Karaman Valisi Murat Koca, Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesindeki bir kömür ocağında işçilerin mahsur kalmasıyla ilgili, "Olay, yeraltındaki biriken suyun galeriyi işgal etmesi. Mevcut çalışılan galerinin bir kısmını işgal etmesi. Şu anda 20 işçimiz çalışılan bölümde var. Diğer galeride olanlarda sıkıntı yok. 40`ın üzerinde arkadaş vardı. Onlar çıktı. Şu anda 20 arkadaşımız yeraltında. 25 arkadaşımız dışarda diyebiliriz. Şu anda bildiğimiz bu. Hem AFAD hem de Taşkömürü İşletmeleri ekip sevk etti."" dedi.

İlçeye bağlı Güneyyurt beldesinde faaliyet gösteren özel sektöre ait ocakta meydana gelen olayın ardından çok sayıda itfaiye, arama kurtarma ve sağlık ekibinin bölgeye sevk edildiği belirtildi.

Göçük altındaki işçilerin isimleri belirlendi

Karaman Valisi Murat Koca, Ermenek ilçesinde maden işçilerinin mahsur kalmasına ilişkin, göçük altındaki galeride biriken suyun tahliye çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Göçük altında 18-20 işçi olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların isimleri belli" dedi.

Vali Murat Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ocaktaki galeride ciddi su birikintisi olduğunu söyledi.

Koca, "Galerideki suyun tahliye çalışmaları sürüyor. Göçük altında 18-20 işçi olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların isimleri belli. AFAD ve Türkiye Taşkömürü Kurumu ekipleri de yolda" diye konuştu.

21 ambulans ile 4 UMKE ekibi görevlendirildi

Sağlık Bakanlığınca, Karaman`ın Ermenek ilçesindeki bir maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerle ilgili olay yerine 21 ambulansla 4 UMKE ekibi görevlendirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ermenek`teki bir maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin kurtarılma çalışmalarıyla ilgili olay yerine 21, 112 ambulansı ile 4 UMKE ekibi gönderildiği bildirildi.

Konya`da helikopter ambulansın tedbir amaçlı bekletildiği belirtilen açıklamada olay yerinde üç anestezi uzmanı, 2 anestezi teknisyeni ile birer dahiliye, ortopedi ve genel cerrahi uzmanı olmak üzere 87 sağlık personelinin görev yaptığı kaydedildi.

AFAD: Tahliye çalışmaları sürüyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan yazılı açıklamada, Güneyyurt Beldesi Pamuklu Köyü mevkisindeki özel bir linyit kömürü madeninde, su borusunun patlaması sonucu madenin bir bölümüne su dolduğu, işçilerin madende mahsur kaldığı ihbarının saat 12.50`de ulaştığı bildirildi.

İhbar üzerine arama-kurtarma çalışmaları için AFAD ve ilgili birimlere bağlı 225 kişilik ekibin olay yerine sevk edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Madendeki suyun motopomplar ile tahliye edilmesi çalışması devam ediyor. 2 uçak, 20`si ambulans ve 8`i AFAD arama-kurtarma aracı olmak üzere 28 araçla müdahale çalışmaları sürüyor. Olay mahallinde mobil baz istasyonları kuruldu, kumanya ve içecek desteği de sağlandı."

AFAD ekiplerinin olay yerindeki çalışmalarının devam ettiği belirtilen açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile AFAD Başkanı Fuat Oktay`ın çalışmaları yerinden yönetmek üzere bölgeye gittiği bilgisi de yer aldı.

Taner Yıldız ve Lütfi Elvan incelemelerde bulunmak üzere Konya`ya gidecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan kaza yaşanan maden ocağında incelemelerde bulunmak üzere Konya`ya gidecek.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yıldız ve Elvan, maden kazası haberinin alınmasının ardından uçakla Konya`ya hareket edecek. Bakanlar daha sonra kara yoluyla Karaman Ermenek`te bulunan maden ocağına geçerek incelemelerde bulunacak.

AFAD Başkanı operasyonu yönetmek için bölgeye hareket etti

AFAD Başkanı Fuat Oktay, Karaman`ın Ermenek ilçesindeki bir maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin kurtarılma çalışmalarına katılan 206 kişilik ekibi yerinden yönetmek üzere olay yerine hareket etti.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, AFAD Başkanı Oktay`ın, müdahale çalışmalarına katılan 206 kişilik ekibi yerinden yönetmek üzere olay yerine hareket ettiği belirtildi.

Kömür madeninden gelen bilgiler üzerine, AFAD koordinasyonundaki ekiplerin müdahale çalışmalarına başladığı kaydedilen açıklamada, Karaman, Konya, Mersin, Adana Zonguldak ve Kütahya`dan arama kurtarma ekiplerinin de bölgeye sevk edildiği bilgisi verildi.

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi`nden yapılan açıklamada, İtfaiye Dairesi Başkanlığından, 5 araç, 25 personel ve 1 K-9 özel eğitimli köpekten oluşan arama-kurtarma ekibinin, Ermenek`e hareket ettiği bildirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi "AHTAPOT"u bölgeye gönderiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Karaman`da maden işçilerinin mahsur kaldığı ocağa, su tahliye aracı "AHTAPOT"u gönderiyor.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Karaman`daki maden ocağında görev alacak AHTAPOT, 10 kilometre mesafeye saatte 540 bin litre su tahliye edebiliyor.

Maden ocağında meydana gelen su baskınındaki tahliye çalışmalarında 5 personel görev yapacak.

TTK`dan 20 kişilik kurtarma ekibi yola çıktı

Türkiye Taşkömürü Kurumundan (TTK) 20 kişilik ekip, Karaman`ın Ermenek ilçesindeki bir maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin kurtarılma çalışmalarına katılmak üzere yola çıktı.

TTK İş Güvenliği ve Eğitim Daire Başkan Vekili ve ekip başı Ahmet Sarıalioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, talimat üzerine kuruma bağlı Kozlu Müessese Müdürlüğünden ekip hazırladıklarını, 7 mühendis ve 13 madenci olarak bölgeye hareket ettiklerini söyledi.

Ağırlıklı olarak Soma`da görev yapan tecrübeli personelle Ermenek`e gittiklerini anlatan Sarıalioğlu, "Kurumdaki herkes bu konuda tecrübeli. Zonguldak Havalimanı`ndan bizi uçak alacak. Konya`ya inmemizin ardından da iki helikopterle olay yerine uçacağız" dedi.

Erdoğan tüm imkanların seferber edilmesini istedi

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın da Karaman Valisi Murat Koca ile telefonda görüşerek bilgi aldığı ve mahsur kalan işçilerin kurtarılması için tüm imkanların seferber edilmesini istediği bildirildi.

Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı

Ermenek ilçesinde kömür ocağında maden işçilerinin mahsur kalmasına ilişkin, Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ermenek`e yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Takanderesi mevkisindeki özel şirkete ait bir maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

Olayın ardından Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığının da işçilerin mahsur kalmasıyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Öte yandan, olayın ardından bölgeye ulaşan Ermenek Kaymakamı Eyüp Güngör ve Emniyet Müdürü Hüseyin Ekici, maden ocağındaki çalışmaları yerinde inceliyor.

Olayı duyarak çevredeki maden ocaklarından gelen işçiler ve vatandaşlar da kurtarma çalışmalarına destek veriyor.

"Suyun tahliyesi en az 2 gün sürer"

Kömür ocağının sahibi Saffet Uyar`ın yeğeni Şahin Uyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, madendeki suyun tahliye edilme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Madende mahsur kalan işçilerin ailelerinin, olay yerinde kaygıyla beklediklerini anlatan Uyar, şunları kaydetti:

"Madende 18 can var. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Madendeki 350 metrelik bölümün yaklaşık 50 metresi suyla dolmuş durumda. Su tahliye çalışmaları devam ediyor. Oksijen de veriliyor. İstanbul`dan özel bir ekip geliyor. Dalgıçla girilmesi halinde mahsur kalan işçilere kısa sürede ulaşılabilir. Aksi durumda oradaki suyun tahliye edilmesi en az iki gün sürer. Mahsur kalan işçilerin, suyun geldiği yönün tersine hareket edebilmişlerse hayatta kalma şanslarının yüksek olduğunu düşünüyorum. Tek umudum da bu..."

Mahsur kalan işçilerin kurtarılması için başlatılan çalışmalar sürüyor

Ermenek`teki özel şirkete ait maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin kurtarılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Olayın ardından bölgeye ulaşan çevre maden ocaklarında çalışan işçiler de galerideki suyun boşaltılması için yürütülen çalışmalara destek veriyor. Mahsur kalan işçilerin bulunduğu bölgeye oksijen verilirken diğer taraftan da galerideki su tahliye ediliyor.

Haberin duyulmasının ardından ocaktaki işçilerin yakınları da maden ocağına akın etti. Gözü yaşlı aileler, yakınlarının kurtarılması için dua ederek gelecek iyi haberleri bekliyor.

Olay yerine sevk edilen çok sayıda ambulans da maden ocağı önünde hazır bekletiliyor. Çevrede güvenlik önlemi alan güvenlik güçleri ise kurtarma çalışmalarının sağlıklı şekilde yürütülmesi için uyarılar yapıyor.

İşçilerin mahsur kaldığı maden ocağına ulaşan Karaman Valisi Murat Koca ise yardım çalışmaları hakkında görevlilerden bilgi aldı.

Başbakan Davutoğlu kaza hakkında bilgi aldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Karaman Valisi Murat Koca`dan, Ermenek`te maden ocağında yaşanan kazayla ilgili bilgi aldı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi`nden, Ermenek`teki maden ocağındaki kazayla ilgili gelişmeleri takip ediyor.

Davutoğlu`nun, Bakan Yıldız ile Vali Koca`yı telefonla aradığı, kazayla ilgili bilgi aldığı öğrenildi.

Bu arada, dün kurulduğu açıklanan Başbakanlık Acil Koordinasyon Merkezi`nin de kazayla ilgili çalışma başlattığı belirtildi.

Diğer taraftan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Özer Kontoğlu`nun olay yerine ulaştığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ile Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu`nun da bölgeye hareket ettiği bildirildi.

 AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir