• DOLAR 32.499
  • EURO 34.943
  • ALTIN 2408.569
  • ...
İşgalci sınır kapılarını kapattı “FELAKET YAŞANABİLİR”
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Gazze

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, yaptığı yazılı açıklamada, "Nazi işgal ordusu, Refah şehrine yönelik kara işgaline başladığından bu yana, altıncı gününde Refah sınır kapısını işgal etmeye ve kapatmaya devam ediyor." ifadesini kullandı. Maruf, Gazze Şeridi’nin çoğu bölgesindeki saldırılarını sürdüren işgalci barbarların, Kerm Ebu Salim sınır kapısından herhangi bir insani ve tıbbi yardım malzemesinin geçişine izin vermediğini belirtti. Medya Ofisi Başkanı Maruf, Refah kapısının kapatılmasının, binlerce yaralının tedavi görmek üzere yurt dışına çıkmasını engellediğini, abluka nedeniyle gıda krizinin kıtlık seviyesine ulaştığını, bunun yeni bir insani felaketin ve gerekli ilaçların bulunamaması nedeniyle yüzlerce hasta ve yaralının hayatını kaybetmesinin habercisi olduğunu ifade etti.

İşgal ordusunun Filistinli vatandaşları göçe zorladığı, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinin batısında yer alan ve yerleşime müsait olmayan El-Mevasi bölgesinde dahi "saldırı ve katliamlar" yaşandığını vurgulayan Maruf, CNN’de yayınlanan ve işgal rejiminin, Gazze'deki saldırılarında alıkoyduğu Filistinlileri askeri tesislerde işkence ve insanlık dışı muameleye maruz bıraktığı yönündeki işgal rejimi vatandaşlarının tanıklıklarına yer verilen habere atıfta bulunarak, bunun Filistinli esir ve mahkumların çektiği acılar ve yapılan zulmün boyutunu ortaya koyduğunu kaydetti.

"Filistin halkına karşı işlenen soykırım, aç ve susuz bırakma savaşı, etnik temizlik, tehcir ve suçsuz sivillerin kaçırılıp işkence görmesinden" İsrail ve ABD’yi sorumlu tutan Maruf, Birleşmiş Milletler ve uluslararası topluma Filistinlilerin yaşadığı "insani felakete" son verme, işgal rejimini Refah sınır kapısından çekilmeye zorlama, sınır kapısının yeniden açılması, insani yardımların geçişinin kolaylaştırılması, Gazze Şeridi'nden kaçırılanların derhal serbest bırakılması ve "israil’i soykırım ve katliamlarını" durdurmaya zorlayacak gerekli kararları almaları çağrısında bulundu.  AA

“Mel’un topluluk” sınır tanımıyor KADIN ESİRLERE SİSTEMATİK İŞKENCE

İşgal rejimi zindanlarındaki Filistinli kadın esirlerin çıplak aramaya tabi tutuldukları, tecavüzle tehdit edildikleri ve zor durumlarda fotoğraflandıkları belirtildi.

Haber Merkezi

İşgal zindanlarındaki Filistinli kadın esirlere, siyonist rejim tarafından sistematik bir şekilde işkence edildiği belirtildi. Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti tarafından hazırlanan rapora göre Filistinli kadınların hapishanelerde tecrit edildiği, sürekli hakaret ve aşağılamalara maruz bırakıldıkları, dış dünyayla bağlantılarının kesildiği, psikolojilerinin ve maneviyatlarının bozulması için sürekli çalışıldığı aktarıldı. Raporda kadınlara özellikle 7 Ekim'den sonra artan dozda cezalar getirildiği, yiyeceklerinin kalite ve miktarının düşürüldüğü, aile ziyaretlerinin yasaklandığı, kıyafet, battaniye ve kadın hijyen malzemesi erişimlerinin kısıtlandığı belirtildi.

Filistinli kadınların en temel yaşam malzemesi olan içme sularının kasıtlı olarak kirletildiği ve duş almalarına izin verilmediği belirtilen raporda, hapishane idaresi tarafından sorgu sırasında, kliniğe gittiklerinde veya avukatla görüştüklerinde darp edildikleri, işkenceye maruz kaldıkları, elleri, ayakları ve gözlerinin bağlandığı, çıplak aramaya tabi tutuldukları, tecavüzle tehdit edildikleri, saçlarının çekildiği, yerlerde sürüklendikleri, zor ve acı verici durumlarda cep telefonlarıyla fotoğraflarının çekildiği ifade edildi. Kadınların genel durumunun zor ve endişe verici olduğuna vurgu yapılan raporda, uluslararası kadın kurum ve kuruluşlarına, Filistinli kadınlar için harekete geçme çağrısı yapıldı. (İLKHA)

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir