• DOLAR 32.934
  • EURO 35.383
  • ALTIN 2468.049
  • ...
ABD'de üniversite öğrencileri  GAZZE İÇİN AÇLIK GREVİ BAŞLATTI
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

New York

New Jersey eyaletindeki Princeton Üniversitesi öğrencileri tarafından tesis edilen Filistin dayanışma kampı üyeleri, basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "israil Devleti'nin devam eden kuşatması altında acı çeken Gazze'deki milyonlarca Filistinliyle dayanışma amacıyla açlık grevi başlattık." ifadesi kullanıldı. BM verilerine göre "felaket düzeyindeki açlıkla karşı karşıya kalan en yüksek insan sayısının Gazze'de olduğu" belirtilen açıklamada, "Ramazan ayında onlarca kişi ekmek yapmak ve oruçlarını açmak için un olarak hayvan yemi kullanmak zorunda kaldı." denildi.

"2 MİLYON GAZZE SAKİNİ İÇİN KORKUNÇ BİR KITLIK"

Açıklamada, insanların açlıkla mücadele için ottan yemek hazırladığı aktarılarak, işgal rejiminin sözde Savunma Bakanı'nın 9 Ekim'de "Gazze Şeridi'ne gıda, yakıt ve elektrik girişini yasaklayacaklarını" duyurmasından bu yana 2 milyon Gazze sakini için korkunç bir kıtlık meydana getirildiği vurgulandı.

FİLİSTİNLİ SİYASİ MAHKUMLARDAN İLHAM ALINDI

Gazze'deki "Filistinlilerle dayanışma içinde olmak için açlık grevi başlatıldığı" kaydedilen açıklamada, öğrenciler, işgal rejimi hapishanelerindeki Filistinli siyasi mahkumların 1968'den bu yana yaptıkları tuzlu suyla açlık grevi geleneğinin kendilerine ilham olduğunu belirtti. Açıklamada, "Bu grev, ABD yönetiminin işgal rejiminden desteğini çekme taleplerimizi yerine getirmeyi reddetmesine bir yanıttır." değerlendirmesi yer aldı.

ABD ÜNİVERSİTELERİNDE FİLİSTİN'E DESTEK EYLEMLERİ

Columbia Üniversitesinde Filistin destekçisi öğrenciler, 16 Nisan'da okulun, işgal rejiminin Gazze'deki saldırılarını ve işgalini destekleyen şirketlere devam eden finansal yatırımlarını protesto amacıyla kampüsün bahçesinde oturma eylemi başlatmıştı. Rektörlük, eylemlerin 2. gününde, New York polisinden göstericilerin dağıtılması için yardım talebinde bulunmuş, kampüse giren polis 108 öğrenciyi gözaltına almıştı.

2 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Columbia Üniversitesindeki olay, 7 Ekim 2023'ten sonra ABD'deki üniversitelerde Filistinli öğrencilere karşı başlayan "ifade özgürlüğü kısıtlaması" tartışmalarını alevlendirirken, gözaltına almalara tepki olarak öğrenci protestoları ülke genelindeki diğer üniversitelere de yayılmıştı. ABD genelindeki birçok büyük üniversitede, Filistin'e destek için öğrenci eylemleri hala devam ediyor. Polis, son 2 haftada aralarında bazı öğretim görevlilerinin de bulunduğu 2 binden fazla öğrenciyi gözaltına aldı.  AA

FİLİSTİN DESTEKÇİSİ ÖĞRENCİLER TALEPLERİNİ KABUL ETTİRDİ

ABD'deki Evergreen Üniversitesinde Filistin yanlısı gösterilerde bulunan öğrenciler, üniversite yönetimine taleplerini kabul ettirdi.

İstanbul

The Columbian gazetesinin haberine göre, Evergreen Üniversitesinin Filistin yanlısı öğrencilerin taleplerini kabul etmesiyle 30 Nisan'da öğrencilerle yönetim arasında uzlaşmaya varıldı. Bu kapsamda, öğrenci temsilcileriyle üniversite yönetimi arasında mutabakat zaptı imzalanırken öğrenciler de kamplarını kaldırmayı kabul etti. Mutabakat zaptına göre, Evergreen Üniversitesi Başkanı John Carmichael, Gazze'de ateşkes sağlanmasını, tüm rehinelerin serbest bırakılmasını ve bölgeye insani yardımın genişletilmesini talep ettiğini ifade eden bir bildiriyi paylaşacak. Üniversite, ayrıca, çatışma devam ederken işgal rejimi, Gazze veya Batı Şeria'daki yurt dışı eğitim programlarını veya öğrencilerin Yahudi veya Filistinli kimlikleri nedeniyle engellenebilecekleri bölgelere yönelik programları onaylamamayı taahhüt etti.

Protokol kapsamında öğrenciler ve üniversite yönetimi ortaklaşa kuracakları komitelerle anlaşma maddelerinin uygulanma sürecini de takip edilip süreç üniversiteye bildirilecek ve üniversite ise bunları en geç 2026'ya kadar uygulamayı değerlendirecek. Ayrıca, diğer komiteler ise 2026 sonbaharına kadar üniversitedeki polis memurlarını denetleyen Polis Hizmetleri Topluluk İnceleme Kurulu için yeni bir yapı oluşturulmasını ve 2030'a kadar ise olaylara polis dışı bir müdahale modeli oluşturulmasını önerecek.

Evergreen Üniversitesi sözcüsü Farra Hayes, gösterilerin barışçıl kalması, olayların tırmanmaması ve buna uygun olarak kendileriyle görüşen öğrencilere minnettar olduklarını dile getirdi. Evergreen'de üçüncü sınıf öğrencisi olan ve protokolü imzalayan dört öğrenciden biri olan Alex Marshall da gösterilerin olduğu bir hafta içinde hiçbir öğrencinin tutuklanmadığı ve hiçbir öğrenciye politika ihlalleri nedeniyle ceza yazılmadığına işaret ederek “Herkesin güvende olmasından ve bu süreci öğrencilerimiz polis şiddetine maruz kalmadan atlatabildiğimiz için son derece mutluyuz.” dedi.

Marshall, öğrencilerin nihai talep listesinin hafta boyunca kamptaki toplantılar sırasında bir uzlaşmaya varılarak hazırlandığını söyledi. Öğrenciler, 23 Nisan'da bazı öğrencilerin dersleri bırakıp bir miting düzenlemesinin ardından kampüsün Kızıl Meydan'ında kamp kurmuştu.

BROWN ÜNİVERSİTESİ’NDE DE ANLAŞMA SAĞLANDI

Brown Üniversitesi Rektörü Christina H. Paxson, üniversite web sitesinde 30 Nisan'da yayımlanan mektubuyla, üniversite yönetiminin ve okulda Filistin'e destek için gösteri düzenleyen öğrenci grubunun, anlaşmaya vardığını duyurdu. Anlaşmanın okul kampüsünde Filistin'e destek için 24 Nisan'da kurulan kampın kaldırılmasını içerdiğini aktaran Paxson, 5 kişilik öğrenci grubunun, üniversitenin bu ayki kurumsal toplantısına katılacağını duyurdu. Paxson, bu ay yapılacak toplantının öğrencilerin talep ettiği işgal rejimiyle bağlantılı şirketlerden yatırımı çekme konusunun oylanmayacağını bildirirken üniversitenin ilgili biriminden söz konusu konuya ilişkin 30 Eylül'e kadar bir rapor sunulmasını isteyeceğini kaydetti. Gösteriyi temsilen toplantıya katılacak 5 kişilik öğrenci grubu, üniversitenin, işgal rejimiyle bağlantılı şirketlere yaptığı yatırımlardan çekilmesine yönelik taleplerini sunacak.

NORTHWESTERN ÜNİVERSİTESİ DE ÖĞRENCİLERLE ANLAŞTI

Northwestern Üniversitesi yönetimi, Filistin destekçisi gösteriler düzenleyen öğrencilerle anlaşmaya vardı. Üniversite yönetimi, 29 Nisan Pazartesi günü öğrenciler ve öğretim üyeleri ile bir anlaşmaya vardıklarını ve gösterilerin barışçıl bir şekilde sona erdiğini açıkladı. Böylece, Northwestern Üniversitesi, Filistin destekçisi öğrenciler ile okul yönetimi arasında anlaşmaya varan ilk okul oldu. Buna karşılık gösteriler 1 Haziran'a kadar kampüste devam edecek. Üniversitenin web sitesinde yayınlanan açıklamaya göre protestolara sadece öğrenciler ve üniversite personeli katılabilecek. AA

Bu haberler de ilginizi çekebilir