• DOLAR 32.261
  • EURO 34.918
  • ALTIN 2427.214
  • ...
Adana'da Heniyye'nin oğulları ve torunları için gıyabi cenaze namazı kılındı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Siyonist işgal rejimi, Gazze'nin batısındaki Eş-Şati Mülteci Kampı'nda hareket halindeki bir aracı hedef almış ve araçta bulunan HAMAS Lideri İsmail Heniyye'nin Hazım, Emir ve Muhammed isimli 3 oğlu ile Muna, Amal, Halid ve Rezzan isimli 4 torunu şehid olmuştu.

Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan Ulu Camii'nde, İsmail Heniyye'nin üç çocuğu Hazem, Amir ve Muhammed Haniye ve torunları adına cuma namazına müteakip gıyabında cenaze namazı kılındı.

Adana Sivil İnsiyatif Meclisi (ASİM) tarafından Ulu Camii'nde gerçekleştirilen gıyabında cenaze namazıyla, işgalci israil'in saldırılarında hayatını kaybedenler için dualar edildi.

Sık sık işgalciler lehine sloganların atıldığı basın açıklaması Kur'an'ı Kerim tilavetiyle başladı.

Basın açıklaması grup adına ASİM Başkan Yardımcısı Mehmet Coşkun okudu.

Gazze'deki katliama karşı Filistinlilerin yanında olduklarını söyleyen Coşkun, 187 gündür bütün dünyanın gözleri önünde işgal çetesi İsrail ve ABD'nin desteğiyle insanlık adına ne varsa yıkıp tahrip ettiğini belirtti.

"Gazze'deki direniş imanın ne büyük bir güç olduğunu bizlere göstermiştir"

Gazze halkının dünyanın şerefini kurtarmak için varoluş mücadelesi verdiğini vurgulayan Coşkun, "Bizler de bu direnişe destek vermek için 6 ayı aşkın bir süredir meydanlardayız. Kardeşlerimizin yalnız olmadığını dualarımızla, sloganlarımızla, açıklamalarımızla ve infaklarımızla bütün dünyaya ilan ediyoruz. Gazze savaşı, tüm algıları, mevcut kavramları alt üst etti ve uluslararası yapıların işlevsizliğini gün yüzüne çıkarttı. Devasa haçlı ordusu karşısında Gazze'nin her yerinde müthiş bir şekilde direnen mücahitler tüm imkânsızlara ve yalnızlığa rağmen tarih yazmaya devam ediyorlar. Onlar mücadeleleri ve ödedikleri bedeller ile örnek bir duruş sergilemeye devam ediyorlar. Gazze'de katliam var ama aynı zamanda izzetli bir direniş var. Umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Aksa Tufanı, israil'in yenilmez ordusu ve istihbaratını yerle bir etti. Dünyanın bütün güçleri bir araya geldi ama bir avuç imanlı Kassam Tugaylarını yıkamadı. Gazze'deki direniş imanın ne büyük bir güç olduğunu bizlere göstermiştir. Batının bizlere sunduğu modern köleliğin karşısında sadece Allah’a kul olmanın ne büyük bir şeref olduğunu Gazze’deki direniş bizlere göstermiştir." şeklinde konuştu.

"Gazze'yi gündemimizden düşürmeyelim"

Mücahitlerinin çok büyük bir mücadele verdiklerine dikkat çeken Coşkun, "1948 yılından beri işgal edilmiş toprakların her tarafındaki Filistin halkına, dünyanın her yerindeki sabırlı ve mücahit Filistin halkına selam olsun. Kurban veren ve vermeye devam eden, dünyanın en dehşetli gücüne karşı kahramanca direnen HAMAS'a selam olsun. Birbirine sabrı tavsiye eden ve cihadı bir şiar olarak benimseyen, teslim olmayı reddeden Filistin halkına selam olsun. Binlerce şehit veren, evlatlarının binlercesi tutsak alınan, yaralanan, tutuklanan, evlatlarını katliamlara, evlerin bombardıman edilmelerine ve toprak gaspına kurban veren Filistin halkına selam olsun. Bugün burada bayramın asıl sahiplerinin bayramlarını tebrik etmek, Gazze'de kardeşlerimize yapılan zulmü unutmamak, unutturmamak adına toplandık. Gazze'yi gündemimizden düşürmeyelim, bu soykırıma tepkimizi yaptığımız eylemlerle gösterelim. Dualarımızda kardeşlerimizi unutmayalım. Elimizden ne geliyorsa yapalım. Eli kalem tutanlar bu davayı yazsın. Hitabeti güçlü olanlar bu davayı konuşsun. Herkes bir şey yapsın ama sakın sessiz kalmayalım. Çünkü sessizlik öldürüyor." diye konuştu.

"Gazze'de suçsuz yere öldürülen sabilerin ahını almamak için mücadele etmek durumundayız"

Coşkun, işgalcilere destek verenlerin boykot edilmesinin sürdürülmesi gerektiğini belirterek, "Zalim Siyonistlere destek olacak malları boykot edelim. "Eylem yapıyoruz, dua ediyoruz da ne oluyor?", "Tek benim boykot etmemle katliam durur mu?" diye düşünmeyelim. Bu yaklaşım doğru değildir. Bu yaklaşım şeytanın aldatmacasıdır. Biz elimizden ne geliyorsa onu yapmakla sorumluyuz. Nice peygamberler vardır ki dünyada zulme uğramışlar ama hak ve hakikatten ayrılmamışlardır. Ümmetlerine sabrı ve direnişi tavsiye etmişlerdir. Bugün bize düşen Gazzeli kardeşlerimizin izzetli direnişlerinin yanında olmaktır. Onların ortaya koyduğu mücadeleden dersler çıkarmaktır. Batının ve modern kültürün esiri olmaktan kurtulmaya çalışmaktır. Bizlere hayat verecek İslam'ın değerlerine sımsıkı sarılmaktır. Herkesin yaptığının ve yapması gerekirken yapmadıklarının hesabının sorulacağı o dehşetli kıyamet gününde yüzümüz kara olanlardan olmamak için, Allah'ın gazabına uğramamak için, Gazze'de suçsuz yere öldürülen sabilerin ahını almamak için mücadele etmek durumundayız. Aksi takdirde yarın huzuru mahşerde bunların hesabını vermek kolay olmayacaktır." ifadelerini kullandı.

"Çocukların ve kadınların feryadı arşı alayı titretiyor"

İktidar sahiplerinden somut adımlar beklediklerini ve bir an önce gerçekleştirilen zulmün sona erdirilmesi gerektiğine vurgu yapan Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler bir işgal ve gasp çetesi olan İsrail ile her türlü ilişkiye hep karşı olduk ve karşı olmayı sürdüreceğiz. Ve bilhassa Gazze'de bu vahşi katliamlarını, soykırımını sürdürdüğü bir ortamda Siyonist çeteye yönelik ticari kısıtlama kararının geç alınmış ama yetersiz bir karar olduğunu ifade etmek isteriz. Siyonist çeteyle ticaretin tamamen sonlandırılması noktasında da gereken adımların atılmasını talep ediyoruz. İktidarın HAMAS'ı sahiplendiğini ifade eden söylemlerinin pratik karşılıklarının olması gerektiğini düşünüyor ve iktidarın Gazze için hızlıca eyleme geçmesi konusunda Müslüman camialar ve sivil inisiyatiflerce baskılanması gerektiğini burada ifade ediyoruz. Zalim Siyonistlerin katliamı karşısında çocukların ve kadınların feryadı arşı alayı titretiyor. Artık bu yaşananlara yüreklerimiz dayanmıyor. Bu sabilerin ahı tüm dünyayı yakacak. Ey İdareciler, Ey Ümmet, Ey Vicdan sahipleri bu katliamı durdurmak için daha fazla gayret etmeliyiz. Kardeşlerimiz katledilirken hiçbir şey olmamış gibi yaşamak, bu soykırımı normalleştirmek, bu soykırıma alışmak ne acı bir şey. Kendini İslam'a ve Mescidi Aksa'ya adamış Gazze halkına buradan selamlarımızı iletiyoruz. Bayramlarını tebrik ediyoruz. Sizin izzetli duruşunuz tüm dünyayı hayran bırakıyor. Zalim Siyonistler yaptıklarının hesabını verecek ve cehenneme sürülecek. Sizler ise bu ödediğiniz bedel karşısında cennetin en güzel makamlarında ağırlanacaksınız inşallah."

Zülüm bitene kadar meydanlarda olacaklarını belirten Coşkun, sözlerini şöyle tamamladı:

"Buradan tekrar yüksek sesle ifade ediyoruz ki Mescid-i Aksa, Gazze ve tüm Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdürmeye devam edeceğiz.  Aksa Tufanı, İslam coğrafyasının özgürlük hikâyesidir. Bu hikâyenin bütün kahramanlarını buradan bir kez daha selamlıyoruz.

Kahrolsun ABD! Kahrolsun İsrail, Kahrolsun küresel emperyalizm!

Yaşasın Gazze direnişimiz! Yaşasın nehirden denize özgür Filistin!

Yaşasın küresel intifada!"

Açıklama kılınan gıyabi cenaze namazı ve dua ile son buldu. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir