• DOLAR 32.858
  • EURO 35.695
  • ALTIN 2553.122
  • ...
Dünya Kudüs Günü için meydanlardayız  “ZULME KARŞI ÇIKMAZSAK  İNSAN KALMAYA DEVAM EDEMEYİZ”
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

HABER MERKEZİ

Her yıl Ramazan ayının son cumasında idrak edilen Dünya Kudüs Günü dolayısıyla Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından birçok ilde kitlesel basın açıklaması düzenlendi.

ANKARA

İşgalci siyonistleri protesto etmek, zulme uğrayan mazlum Filistin halkına destek için Ankara Filistin Dayanışması Platformu tarafından cuma namazından sonra Ankara Hacı Bayram Camii avlusunda basın açıklaması düzenlendi. Ankara Filistin Dayanışma Platformu adına Mehmet İnanlı tarafından basın açıklaması okundu. Gazze'nin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini aktaran İnanlı, "Eğer Gazze’yi unutursak yeryüzündeki bütün bitkiler, böcekler ve canlılar bize lanet eder. Bunu sürekli birbirimize hatırlatmak gerekiyor, çünkü her şey kendi haline kaldığında, kendimizi başka şeylerle oyaladığımızda Gazze’yi unutabiliyoruz. Gözlerimizi, kulaklarımızı ve zihnimizi kapatabiliyoruz Gazze’ye. Gazze’yi unutursak zihnimizin ve kalbimizin hatırladığı esaslı başka bir şey kalmaz. Bizi insan kılan en temel şeyi, zulme karşı çıkmayı unutursak, insan kalmaya devam edemeyiz. Parçalanmış küçük bedenlere bakamıyoruz artık. Böylesine bir savunmasızlığa sadece bakmak, gözlerini kapatmakla aynı düzeyde insanlık suçudur. Gazze’deki bu ağır zulmün mazlumları yeryüzünün en haklı masumları. Bizler de haklılardan olmayı başarmalıyız. Bu da elimizden geleni değil elimizden gelenin fazlasını yapmakla olur. Ancak bu şekilde, haklılardan olabiliriz. Gazze için bir şey yapmanın ilk adımı Gazze’yi hatırından bir an olsun çıkarmamaktır. Hatırdan çıkarmazsak duadan çıkarmayız. Hatırdan çıkarmazsak tepkilerimizden çıkarmayız. Hatırdan çıkarmazsak boykotlarımızdan vazgeçmeyiz. Hatırdan çıkarmazsak infaklarımızdan çıkarmayız. Hatırdan çıkarmazsak insanlıktan çıkmayız ve insan olduğumuzun delilini muhafaza ederiz. Şu mübarek vakitlerde her türlü had aşıldı, bütün mazeretler, bahaneler tükendi. Şu an sura üflense, yer yerinden oynasa şaşırmamalıyız. Duamızın kabul olması Gazze’yi her daim içimizde canlı tutmamıza bağlı..." dedi.

İSTANBUL -FATİH

Kudüs Platformu'nun çağrısıyla İstanbul Fatih Camii'nde bir araya gelen Müslümanlar, Fatih Camii'nin avlusunda işgalci siyonistlerin şehid ettiği Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldıktan sonra; ellerinde işgalci rejim karşıtı, Filistin davasını destekleyen dövizlerle Saraçhane Parkı'na kadar yürüdü. Okunan basın açıklamasında, “Bu savaşta hep birlikte gördük ki, Kudüs'ün geleceği, denizden nehire bütün Filistin'in kurtuluşu ancak direniş ve vahdet ile olur. Ümmetimiz için direniş ve vahdetin dışındaki tüm seçenekler zillet, ihanet ve hezimetten başka bir şey değildir.” İfadelerine yer verildi.

İSTANBUL – ESENYURT

7 Ekim sabahıyla beraber işgal rejiminin Gazze'ye yönelik başlattığı soykırımı gündemde tutma ve azılı siyonistlere karşı yaklaşık 6 aydır mücadelelerini sürdüren mücahitlere destek amaçlı her hafta programlar gerçekleştiren Peygamber Sevdalıları Vakfı, Dünya Kudüs Günü olması münasebetiyle Özgür Kudüs Platformu'yla birlikte Esenyurt'ta kitlesel basın açıklaması düzenledi.

İSTANBUL- SULTANBEYLİ

Peygamber Sevdalıları ile Özgür Kudüs Platformu'nun ortaklaşa Sultanbeyli'de düzenlediği basın açıklamasında; Aksa Tufanı Operayonu'na destek tekrarlanırken, 6 aydır devam eden soykırım karşısında devletlerin sessizliğine dikkat çekildi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın Merkez Yenişehir ilçesi AZC Plaza önünde düzenlenen basın açıklamasını Peygamber Sevdalıları Vakfı adına Cemil Cahit Ünsal okudu. Konuşmasına Peygamber Efendimize salat ve selam ile başlayan Ünsal, "Bugün Dünya Kudüs Günü… Bugün günlerden Kudüs! Ümmet evlatlarının elleri Kudüs ve Gazze için duada… Yükselen haykırışlar Kudüs ve Gazze için! Gün; Kudüs ve Gazze için fedakârlık yapma, Kudüs ve Gazze davasını omuzlama, Kudüs ve Gazze için feda olma günüdür! Ümmetin özgürlük ve izzeti Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın özgürlük ve izzetine bağlıdır." dedi.

BATMAN

Batman İslami Sivil Toplum Kuruluşları tarafından "Dünya Kudüs Günü" dolayısıyla kitlesel bir basın açıklaması düzenlendi. Gazze katliamının protesto edildiği açıklamada, siyonist işgal rejimi lanetlendi. Gülistan Caddesi'nde "Kudüs iman ve izzet davasıdır" sloganıyla düzenlenen basın açıklamasına; HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, kanaat önderleri, alimler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve oda başkanları ile aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yüzlerce kişi katıldı.

ADANA

Adana'da Peygamber Sevdalıları Vakfı ve Özgür Kudüs Platformu tarafından yapılan çağrıyla 5 Ocak Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar, Çakmak Caddesi'nden İnönü Parkı'na kadar yürüyerek, burada bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Peygamber Sevdalıları Vakfı ve Özgür Kudüs Platformu adına Peygamber Sevdalıları Adana Koordinatörlerinden Orhan Erkuş okudu.

MARDİN

Mardin’de de Peygamber Sevdalıları Temsilciliği ve Özgür Kudüs Platformu tarafından basın açıklaması düzenlendi. Mardin Şakir Nuhoğlu Camii önünde cuma namazı çıkışı basın açıklamasında konuşan Mardin Peygamber Sevdalıları Başkan Yardımcısı Mücahit Önen, Filistin halkının, soykırım ve işgal karşısında meşru müdafaa hakkını kullanarak kendi topraklarını, vatandaşlarının canını ve İslam ümmetinin izzetini ve şerefini korumakta olduğuna vurgu yaptı.

BİNGÖL

HÜDA PAR Bingöl Merkez İlçe Başkanlığı da siyonist işgal rejiminin Gazze'deki soykırım ve vahşetini telin etmek amacıyla merkez Ulu Camii önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Müslümanların ilk kıblesi ve Müslümanların 3'üncü Harem-i Şerifi olan Kudüs'ün sıradan bir toprak parçası olmadığı, İslam aleminin dünyevileşerek kapitalist çarklar arasında kendini yitirmesi ve HAMAS'ın 7 Ekim'de başlatmış olduğu Aksa Tufanı operasyonuyla yenilmez denilen güçlerin nasıl hezimete uğradığına vurgu yapıldı.

AĞRI

Ağrı Peygamber Sevdalıları Derneği de her Ramazan ayının son cumasının "Dünya Kudüs Günü" olarak kutlanması münasebetiyle, Kudüs için basın açıklaması gerçekleştirdi.  Basın açıklamasını toplanan grup adına Ağrı Peygamber Sevdalıları Dernek Başkanı Suat Çelik okudu.

GAZİANTEP

Gaziantep'te ise kitlesel basın açıklaması Balıklı Parkı'nda düzenlendi. Basın açıklamasını Gaziantep Peygamber Sevdalıları Derneği Sözcüsü Abdussamed Yeğin okudu. "Müslümanların resmi-sivil tüm unsurları ekonomik, askeri ve manevi olarak Müslüman kardeşlerinin yanında yer almalıdır" diyen Yeğin, Filistinli Müslümanların işgale karşı direnişlerinde yalnız bırakılmaması, Kudüs ve Gazze İslam devletlerinin öncelikli gündemi olması gerektiğinin altını çizdi.

MALATYA

"Dünya Kudüs Günü" dolayısıyla Malatya'da Peygamber Sevdalıları Vakfı ve Özgür Kudüs Platformu tarafından cuma namazı sonrası Kernek Karagözlüler Camii bahçesinde basın açıklaması düzenlendi. Mavi Marmara Gazisi Mehmet Tunç'un yaptığı açılış ve selamlama konuşmasının ardından basın açıklamasını Malatya Peygamber Sevdalıları Derneği Başkanı Behcet Sevgili okudu.

MERSİN

Peygamber Sevdalıları Vakfı ile Özgür Kudüs Platformu tarafından Tarsus'ta düzenlenen basın açıklamasında, 6 aydır devam eden soykırım karşısında devletlerin sessizliğine dikkat çekildi.

ADIYAMAN

Adıyaman Peygamber Sevdalıları Kahta Temsilciliği tarafından Dünya Kudüs Günü dolayısıyla, Yüzüncüyıl Parkı'nda kitlesel basın açıklaması düzenlendi.

KOCAELİ

Kudüs Platformu'nun çağrısıyla teravih namazına müteakiben Yeni Cuma Camii’nde bir araya gelen Müslümanlar, Sabri Yalım Parkı önüne kadar yürüyüş gerçekleştirerek ellerinde işgalci rejim karşıtı, Filistin davasını destekleyen dövizlerle basın açıklaması düzenledi.

ŞANLIURFA

Peygamber Sevdalıları Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü tarafından Rabia Meydanında, Dünya Kudüs Günü münasebetiyle program düzenlendi.

BURSA

HÜDA PAR Bursa İl Başkanlığı tarafından her Ramazan ayının son cuma günü kutlanan "Dünya Kudüs Günü" dolayısıyla kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Gazze katliamının protesto edildiği açıklamada, siyonist işgal rejimi lanetlendi.

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir