• DOLAR 32.865
  • EURO 35.69
  • ALTIN 2553.623
  • ...

Bugün Zilhicce ayının ilk günü, üstelik bir de Cuma, hayırlara vesile olsun!

Bugünlerin en büyük özelliği nedir biliyor musunuz? Allah Teala'nın adının yüceltilmesidir. Hem yaşadığımız mekânlarda hem de Hac ibadetini yerine getirdiğimiz mekânlarda.

Gerçi Müslümanlar olarak bütün zamanlarda Rabbimizin adını yüceltmeye çalışırız, bununla mükellefiz, fakat içinde bulunduğumuz şu günlerin en bariz özelliği, Rabbimizin adını tekbirlerle, tehlillerle yüceltmektir.

Keseceğimiz kurbanlarla Rabbimizin ismini yücelteceğiz, Rabbimizin adını zikrederek, yüksek sesle tekbirler getirerek kurbanlarımızı keseceğiz. Bu olayı daha iyi anlayabilmek için zıddından yaklaşalım;

Biliyorsunuz Kitabımızda haram olan hayvanlar sayılırken ‘vemâ ühille liğayrillah-Allah'tan başkası adına kesilenler’ buyurulur. Ühille demek, sesin yükseltilmesi demektir. Yani bir hayvanın kesimi esnasında Allah'tan başkasının adının yükseltilmesi, anılması, yüceltilmesi demektir.

Arafe günü sabah namazından başlayarak dördüncü gün ikindiye kadar her farzın sonunda yüksek sesle Teşrik Tekbirlerimizle Rabbimizin adını yüceltiriz. Sabah evimizden çıkıp bayram namazına giderken yüksek sesle tekbirler getiririz. Kılacağımız bayram namazının içi zaten tekbirlerle doludur.

Bayramı yaşarken Müslümanlar olarak işin bu yönünü asla unutmamalıyız, başka hiçbir şeyi bunun önüne geçirmemeliyiz.

Şu anda milyonlarca müminin ifa etmeye başladığı hac ibadetine gelince; dikkat ederseniz, ihrama girip "lebbeyk" diye başladığımız andan itibaren sonuna kadar haccın bütün unsurları Rabbimizin adını tekbir etmekten, tehlil etmekten, yüceltmekten ibarettir, işin özü budur.

 

Biliyor musunuz, bugün Müslümanlar olarak hepimiz kırık bir gönle sahibiz, mahzunuz, üzgünüz hem de çok üzgün!

Bir şey daha biliyoruz; Allah her daim kırılmış kalplerdedir, iyi dikkat ederseniz bunu fark edeceksiniz.

İsterseniz kendinizi şöyle bir yoklayın; Rabbimiz çok neşeli ve sevinçli olduğumuz günlerde değil, boynumuzun bükük, kalbimizin kırık, gözlerimizin yaşlı olduğu anlarımızda daha çok bizimledir!

O halde Rabbim bizimledir, bizim kırık yüreğimiz Gazze ile beraber olduğu müddetçe Rabbimiz hep bizimledir!

Ve O yüceler yücesidir, üzüntülerimizden de büyüktür ve yücedir!

“Fecre yemin olsun, on geceye yemin olsun!”

 

Bu duygularla hem cumanız hem Zilhicceniz mübarek olsun!