• DOLAR 31.009
  • EURO 33.567
  • ALTIN 2023.033
  • ...

Başlığın anlamına geçmeden önce 30 yıl kadar öncesine geri gidelim. Yaklaşık 30 yıl önce bir arkadaşım anlatmıştı, Allah selamet versin. Neyse biz mikrofonu kendisine bırakalım da o anlatsın; “Sene 1993’tü. PKK’nin Kürdistan’ın birçok köyünde hüküm sürdüğü yıl. Bizim köy de tamamen hâkimiyet alanlarındaydı. Devlet namına hiçbir şey yoktu. PKK’liler devamlı köydeydiler. O zamanlar eğitim-öğretim seviyesi epey düşüktü. Köyde lise mezunu iki kişi vardı. Ben ve başka biri…

Hal böyle olunca PKK tarafından atanmış sözleşmesiz ücretsiz öğretmenler olmuştuk. Bize verdikleri müfredata göre akşamleyin köylülere dersler veriyorduk.

O gün köylülerimize Darwin Teorisini anlatacaktık. Allah var böyle saçma bir şeyi köylülerimize anlatmak içime sinmedi. Derse başlamadan önce köylülere bir soru sordum; ‘İnsan nasıl yaratılmıştır? Hepsi de Âdem ve Havva’dan dünyaya geldiğimizi söylediler. Ben de onlara: ‘Size okuyacağım kitapta insanların maymundan türediğini söylüyor’ dedim. Hepsi homurdandı; ‘Neuzu billah, bêlomeh, ev ji ku derket. Allah’a sığınırız. Bu da nereden çıktı”

Benimle beraber bulunan öğretmen(!) arkadaşım beni çok kıskanıyor, beni sevmiyordu. Gidip beni müdürümüze(!) şikâyet etti. O da beni çağırdı. ‘Dersten önce şöyle bir soru sormuşsun. Doğru mu?’ diye sordu. Evet, dedim. ‘Bir daha bu tür şeyler yapma! Bu halk dindardır. Yavaş yavaş, alıştıra alıştıra yapmamız lazım. Bundan sonra sana sadece söylenenleri yap. Müfredatın dışına çıkma!’ dedi. “

İşte böyle! Şimdi de zaman tünelinden çıkıp günümüze gelelim. Bildiğiniz gibi son günlerde CHP’nin iç hesaplaşmalı, kavgalı, gürültülü, patırtılı, onların deyimiyle daha demokratik kongrelere şahit oluyoruz. Bu zihniyetin mantığına göre kavgaların olmadığı kongreler antidemokratik.

Yine bildiğiniz üzere çoğunuzun ismini ilk kez duyduğu Örsan Öymen diye biri CHP Genel Başkanlığına adaylığını koydu. Ve geçenlerde yaptığı açıklamalarda birçoğumuz için şaşırtıcı olmayan sözler sarf etti. İhtiyaç ötesi İmam Hatipler kapatılmalı, dedi. İmam Hatipler meslek okullarıdır, dedi. Camilere imam yetiştirmek için kurulmuşlardır, dedi. 28 Şubatçıları geçerek çıtayı yükseltti ve 18 yaşından küçük kişiler Kur’an kurslarına gitmemeli, dedi. 10 yaşlarındaki çocuklar Kur’an’dan bir şey anlamaz, dedi.

Adam resmen öfke kustu. Muhtemelen birileri yukarıdaki PKK’li gibi onu çağırmış ve: “Evet, profesör olmuşsun amma daha bu halkı anlamamışsın. Bu halk dindardır. Yavaş yavaş, alıştıra alıştıra… Böyle gaza fazla basarsan CHP arabasını devirir kaza yaparsın. Arabadakilerin ölümlerine ve yaralanmalarına yol açarsın” diye fısıldamıştır.

Yazımızdaki başlığa dönelim. Arapça bir deyim olup şu anlama gelir: “Yedi cedde kadar huy çeker”

Örsan Öymen’de de huy çekti. Bir de acemilik çekti. Ama bir türlü halkın değerleriyle çatışmaktan bir fayda sağlayamayacaklarını anlamadılar.