Diyanet-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Gündüz: Provokatif saygısızlıklara izin verilmemeli

Diyanet-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Hadi Gündüz, dini değerlere saygısızlık içeren paylaşımların provoke amaçlı olduğunu belirterek, dini değerler üzerinden kaos ortamı çıkarılmak istendiğini ifade etti.

07.06.2022 17:05:16 / Güncel / Şanlıurfa Haberleri
Destek için 

Serik Atatürk Anadolu Lisesi'nde bir öğrencinin Kur'an'ı Kerim'e tekme atmasıyla ilgili görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Antalya Valiliği, kimliği tespit edilen öğrenci ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Diyanet-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Hadi Gündüz, söz konusu çirkin saldırı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Gündüz açıklamasında, birilerinin dini değerler üzerinden kaos ortamı çıkarmak istediğini vurguladı.

Son günlerde üst üste yaşanan dini değerleri aşağılayan paylaşımlarının tesadüf olmadığını belirten Gündüz, "Antalya’da bir lisede Yüce Kitabımızın gençler tarafından tekmelenmesi, bir üniversite öğrencisinin paylaşımına Atatürk'ün kutsal Kabe'mizin üstüne oturmuş görselini eklemesi, bir imam hatip okulunun salonunun okul aile birliği tarafından gelir amaçlı kiralanması ve ortaya çıkan nahoş görüntüler, okullarımızın ve gençlerimizin birileri tarafından kaos ortamına malzeme yapılmaya çalışıldığını göstermektedir. Gözümüzün bebeği, geleceğimizin teminatı sevgili gençler,  ortalığı karıştırmak, toplumu provoke etmek, kaos ortamı oluşturmak amacı güttüğü açık bir şekilde anlaşılan bu tür oyunlara gelmeyin. Görüntülerin bağlamından uzaklığı, özellikle çekilerek sosyal medya aracılığı ile yayılması bunları açıkça ortaya koymaktadır." ifadelerini kullandı.

Özellikle ilim yuvası olması gereken okullarda ve gençler arasında dini değerlere saldırının fütursuzca yapılmasının endişe verici olduğunu belirten Gündüz, "Milli Eğitim Bakanlığımızı, ailelerimizi göreve davet ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri yaşanan olayları çok iyi incelemeli ve tahlil etmelidir. Bu tür olayların yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. En büyük görev ailelere düşmektedir. Çocukların, gençlerin kullanılmasına kesinlikle izin vermeyin. Hepimizin sağduyulu olması, aklıselim ile hareket etmesi gerekiyor. Ne dini değerlerimize düşünce özgürlüğü adı altına hakaret edilmesine izin verelim, ne de gençlerimizin kötü niyetli insanların elinde oyuncak olmasına izin verelim." Şeklinde ifade etti.

Gündüz açıklamasının sonunda,  "Kur'an'ı Kerim Allah'ın kelamıdır, Hayat rehberimizdir, Allah'tan bize gelen mektuptur, onunla huzur bulduğumuz, onunla şeref kazandığımız, ilahi kitabımız, hakla batılı birbirinden ayıran furkandır. Bu yaşanan olayı esefle kınıyor tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz." dedi. (İLKHA)