Diyarbakır'da ailelere "Güzel Ahlak" dersi veriliyor

​Bağlar Belediyesi, Kadın ve Aile Müdürlüğü bünyesinde ailelere, aile içi ilişkileri güçlendirmeye yönelik “güzel ahlak” temalı eğitimler verilmeye başlandı.

03.04.2022 14:05:10 / Güncel / Diyarbakır Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Anne ve çocukların geniş katılım gösterdiği eğitimlerde güzel ahlakın önemine ve İslam'ın aileye verdiği değere dikkat çekilerek, aileler bilgilendiriliyor. Eğitimin hayatlarında kısa sürede olumlu etki göstermeye başladığını belirten katılımcılar, yaşadıkları değişimden memnun.

Son dönemlerde aile ilişkilerinde yaşanan sorun ve sıkıntılar, toplumsal huzuru bozan en önemli etkenlerden biri olarak gösterilirken, Diyarbakır’da Bağlar Belediyesi aile bağlarını yeniden güçlendirmeye dönük önemli bir çalışmayı hayata geçirdi.

Kadın ve Aile Müdürlüğü bünyesinde ailelere yönelik olarak verilen "güzel ahlak ve ailenin önemi "konulu eğitimler kısa zamanda geniş kitlelere ulaşmaya başladı.

Kur’an-ı Kerim’den ayetler ve peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’in konuyla ilgili hadisleriyle desteklenen eğitimlerde aile kavramının toplumsal bağların güçlendirilmesinde taşıdığı önem vurgulanıyor.

Güzel ahlak derslerinin verildiği eğitim merkezinde görev yapan Sakine Toker, birçok annenin kafalarında soru işaretleriyle geldiğini ancak eğitimden sonra gözle görülür bir değişim yaşadığını söyledi.

Toker, "İnsanlarımızın dinimizin temeli olan güzel ahlakla ilgili gerekli bilgileri alabilmesi için elimizden gelen gayreti ortaya koymaya çalışıyoruz. Sorunlarını rahat bir şekilde anlatıyorlar.  Aileden çocuklara kadar her şeyi İslami bir perspektifle aktarmaya azami gayret gösteriyoruz. Toplumun bugünkü anlamda yaşadığı ahlaki çöküntünün en önemli nedeni maneviyat eksikliğidir. Sadece annelerin üzerinde durmuyoruz. Özellikle çocuklarla yakından ilgileniyoruz. Bu tür eğitimlerin ne kadar önemli olduğunu buraya gelen insanlarımızdaki pozitif değişim sayesinde görebiliyoruz. Dinimiz aile ve ahlak kavramlarına çok önem veriyor. Konuyla ilgili ayet ve hadisler var, bunların ışığında buraya gelen kardeşlerimizi bilgilendiriyoruz. Her yaştan insan geliyor. Hepsinin ayrı bir heyecanı var. Haliyle biz de büyük bir zevkle ve heyecanla faydalı olmaya gayret ediyoruz.” dedi.

Kursa katılan kadınlar bu durumdan bir hayli memnun. Buradan öğrendiklerinin yararını günlük hayatta görmeye başladıklarını anlatan Nurhayat Başaran, "Bize her türlü katkısı oluyor. Buraya gelen insanlarla kaynaşıyoruz. Hocamız çok güzel şeyler anlatıyor. Güzel ahlakın inceliklerini anlatıyor. Kur'an-ı Kerim öğreniyoruz. Bilmediğimiz konular hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Çok memnunuz. Allah belediyemizden razı olsun. Ailevi anlamda ne tür sorunumuz olursa hocamızla paylaşıyoruz. Kendisi de bize İslam'ın bu olaya bakış açısını anlatarak bilgilendiriyor. Buradan öğrendiklerimizi günlük hayatta uyguluyoruz. Ben açıkçası çok şeyin değiştiğini bu kısa sürede gördüm." diye görüşlerini dile getirdi.

Kursun çok faydalı olduğunu ifade eden Hasret Çelik, "Biz belediyemizden ve başkanımızdan razıyız, Allah ondan razı olsun. Hem bizler hem çocuklarımız yararlanıyor. Yüce dinimizin güzelliklerini öğrenerek hayatımızda uygulamaya çalışıyoruz. Hocamız gerçekten çok ilgili ve çok donanımlı. Aramızda çok güzel bir iletişim var." ifadelerini kullandı.

Kursta önce okuma yazmayı, ardında da Kur’an-ı Kerim ve güzel ahlak eğitimini aldığını dile getiren Sebahat Aydın, "Öncelikle burada okuma yazmayı öğrendim. Kur’an-ı Kerim öğrenmeye çalışıyorum. Güzel ahlak dersinin verilmesi bence çok anlamlı olmuş. Bu sayede inşallah buradan çok donanımlı bir şekilde ayrılacağım. Buranın bir diğer yararı hem insanlarla tanışıyoruz hem aile ilişkileri ve güzel ahlak konusunda bilgileniyoruz." sözleriyle katıldığı eğitimin önemini dile getirdi.

Belediyenin anlamlı bir çalışmayı hayata geçirdiğini kaydeden Necla Aslan, "Çocuklarımıza, büyüklerimize, eşimize nasıl davranmamız gerektiği anlatılıyor. Bununla beraber Kur’an-ı Kerim’i ve dinimizi öğreniyoruz. İyi ki buraya gelmişiz diyorum. Çünkü ilk geldiğim zaman ile şimdiki durum arasında çok fark var." şeklinde konuştu. (İLKHA) Haberin Videosunu İzle
Etiketler:
İlgili Videolar