Sosyal medya dolandırıcıları, hasta çocuk profillerini kullanıyor

Hasta çocukların fotoğraflarını kullanan sosyal medya dolandırıcıları, sahte valilik izinleri paylaşarak birçok kişiyi dolandırdı. Uzmanlar, yardımların resmi kanallardan yapılmasını söyledi.

18.03.2022 15:09:01 / Güncel
Destek için 

Sosyal medya dolandırıcıları, hasta çocukları kullanarak hayırseverlerin duygularını istismar etme devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda Instagram’da 'Celal Bebek' ismiyle açılan ve 6 bin 191 takipçisi olan profilde sözde 'İlknur' isimli bir kadın, çocuğunun bir yıldır solunum cihazına bağlı yaşadığını, tedavisi için 55 bin liraya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Hesapta paylaşılan fotoğraf internetten aratıldığında, Sakarya'da yaşayan Azra isimli bir bebeğe ait olduğu ortaya çıktı.

Sözde Celal bebeğe bağış toplamak için valilikten alınan iznin ise, kanser tedavisi gören Ayşe Nur İnak isimli bir çocuk için verildiği anlaşıldı.

Dolandırıcılar, hasta çocukla ilgili gönderilen mesajları ise 'Evladım yoğun bakımda' cevabıyla geçiştirip soru gönderen hesapları engelledi.

“BİR BEBEK, İLETİŞİM VE IBAN BİLGİLERİNİN OLDUĞU GÖRSELLER PAYLAŞILIYOR”
Hasta çocuk fotoğrafları kullanarak dolandırıcılık yapanların nasıl anlaşılabileceği konusunda Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Uzmanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, şu ifadeleri kullandı:

“Sosyal medyada birçok hesap görüyoruz. Bu hesaplarda, valilik izinleri, ailesiyle birlikte bir bebek, iletişim ve IBAN bilgilerinin olduğu görseller paylaşılıyor. Bunlara ufak bir para gönderseniz bile toplamda milyonlarca liranın insanlardan alındığını görüyoruz.”

“VALİLİK İZNİNİN GERÇEK OLUP OLMADIĞINI TEST ETMEK GİBİ BİR ŞANSINIZ YOK”
Bu dolandırıcılık yönteminin 'yemleme' anlamına gelen, 'fishing' olarak adlandırıldığını belirten Yüksel, "Aldatmaya yönelik senaryolar oluşturuyorlar. İçerisinde yemler var. Yem nedir? Valiliğin izin belgesinin olduğu resmi bir kampanya. O valilik izninin gerçek olup olmadığını test etmek gibi bir şansınız yok. Örneğin sizi bir linke yönlendiriyorlar. O linke tıkladığınızda size bir bankanın ya da e-devlet sistemine benzeyen sistemin, sanki valiliğin sistemiymiş gibi bir kredi kartı sayfası çıkıyor.

“ANINDA HESABINIZDAN BİNLERCE LİRALIK PARA ÇEKİLEBİLİYOR”
Bu sayfaya girdiğinizde kredi kartı bilgilerinizi de ellerine geçiyor. Siz 50-100 liralık bağış yapacağım diye samimi duygularla destek olmak istediğinizde, kredi kartı bilginiz çalınıyor. Anında hesabınızdan binlerce liralık para çekilebiliyor.” dedi.

"FOTOĞRAFI İNTERNETTEN ARATMAK GEREKİR"
Bu dolandırıcılığı fark edebilmek için paylaşılan fotoğrafların internetten aratılması gerektiğini belirten Yüksel, şu uyarıları yaptı:

“Bu gibi bağış kampanyalarına samimi olarak destekte bulunmak istiyorsanız, devletimizin resmi kanallardan oluşturduğu kampanyalar var. Buraların tercih edilmesi gerekiyor. Çünkü sosyal medyada bir kontrol mekanizması olmadığı için, istismara her zaman açık bir durum var. Örneğin SMA hastası bir çocuğun fotoğraflarıyla sahte hesaplar ve sahte kampanyalar oluşturabiliyorlar. Google'dan o fotoğrafları aratmak çözüm olabilir. Çocuğun ismi ve fotoğraflarını aratarak farklı isimlerle farklı fotoğraflarla servis edildiğini görebiliriz. Ancak en önemlisi hiçbir linke tıklamamalıyız. Kredi kartı bilgilerinizi hiçbir şartta göndermemiz gerekiyor." Enson haber