Yıllardır atama bekleyen öğretmenler basın açıklaması yaptı

Gaziantep’te bir araya gelerek basın açıklaması yapan atama bekleyen öğretmenler, yıllardır atama beklediklerini ve 15 bin öğretmen atamasının yapılmasıyla adeta hayal kırıklığına uğradıklarını dile getirdiler.

01.02.2022 15:35:10 / Güncel / Gaziantep Haberleri
Destek için 

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Eylül ayında duyurulan 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması dün gerçekleştirildi. Ancak yıllardır atama bekleyen öğretmenler ise ek atama yapılması için Millî Eğitim Bakanlığına çağrıda bulundu.

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şubesinin hizmet binasında bir araya gelen öğretmenler, bir basın açıklaması yaptı.

Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şubesinin de destek verdiği Öğretmen Atama Platformu tarafından yapılan basın açıklamasını atama bekleyen öğretmenler adına Dilek Kıran okudu.

Eğitimin bel kemğinin öğretmen olduğunun altını çizen Kıran, “Bizler hayatını eğitime adamış ve geriye kalan hayatımızı da eğitime ve eğitmekten yana kullanacak olan eğitim neferleriyiz. Herkesçe bilinir ki eğitimin bel kemiği öğretmendir. Öğretmensiz ne okul ne öğrenci ne de sınıf olur. Nitelikli ve kaliteli eğitime ulaşma gayesi yolunda bayrağımızın dalgalandığı her yurt toprağında görev almaya hazırız. Bu uğurda canla başla mücadele eden ve atama bekleyen biz öğretmenlerin temennisi, sesimize kulak verilmesidir.” dedi.

“2021 KPSS puanı ile 50 bin öğretmen ataması yapılmasını talep ediyoruz”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken 2021 KPSS sınavına 377 bin öğretmenin girdiğini belirten Kıran, “Her yıl çığ gibi artarak büyümeye devam eden ataması yapılmayan öğretmen sayısındaki artış son derece dikkat çekici bir hal almıştır. Gelecek yıllarda işin içinden çıkılamaz bir hâl almaması adına 2022 Şubat ayında 2021 KPSS puanı ile 50 bin öğretmen ataması yapılmasını talep ediyoruz. 2021 Eylül ayında duyurusu yapılan 15 bin atama karma bir atamadır, iki yılın puanlarıyla alım yapılmıştır. Bu durum 2021 KPSS sınavına giren öğretmenler için mağduriyetler doğurmuştur. 2021 KPSS puanıyla sadece 12 bin 697 öğretmen atanabilecektir. Son 20 yılda yapılan atamalara bakıldığında yeni bir atama duyurusu olmazsa en mağdur yıl olmuş olacağız. Öğretmen açığı da dikkate alındığında bu sayı oldukça yetersizdir. Çünkü Sayıştay’ın açıklamış olduğu öğretmen ihtiyacı sayısı 138 bindir.” ifadelerini kullandı.

“Öğretmen açığı kadrolu öğretmen ataması yapılarak kapatılmalıdır”

2021 KPSS puanı ile 50 bin öğretmen atamasının yapılmasını talep ettiklerini ifade eden Kıran, “Öğretmen açığı kadrolu öğretmen ataması yapılarak kapatılmalıdır. Bu durum Türkiye’nin eğitim sistemini daha aydınlık günlere ulaştırmak için atılmış büyük bir adım olacaktır. Yüksek puanlarla atama bekleyen biz öğretmenler eğitim hayatımızı başarılı bir şekilde tamamlamak için çaba sarf etmiş, ailelerimiz ise çocuklarını okutmak için zor şartlarda emek vermişlerdir. Gerekli aşamalardan başarılı bir şekilde geçen öğretmenler olarak mesleğimizi en iyi şekilde icra etmek, vatanımıza milletimize hayırlı olmak istiyoruz, düşük atama sayıları engeline takılmak istemiyoruz.” diye konuştu.

“Atama bekleyen öğretmenler var”

Yıllardır atama bekleyen öğretmenlerin bir an önce atamalarının yapılması gerektiğini ifade eden Kıran, “Atama bekleyen öğretmenlerin var olan problemlerini ve çözüm önerilerini sunduğumuz bu bildiride bütün atama bekleyen öğretmenlere umut olacağınızdan, biz öğretmenleri geleceğe daha emin adımlarla ulaştırmak için adım atacağınızdan eminiz. Bu problemlerin çözümü sadece atanamayan öğretmenler için değil, Türk eğitim sisteminin daha aydınlık yarınlara ulaşması için atılacak büyük bir adım olacaktır. Ülkece buna destek çıkılması, eğitim sistemini olumlu yönde etkileyeceği gibi öğrencilerine kavuşacağı günün hayaliyle gün sayan, hâlâ umudunu yitirmemiş ataması yapılmayan öğretmenlerimize ve yetiştireceği mutlu nesillere umut olacaktır.” şeklinde konuştu. (İLKHA)