22 il için sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 22 il için hava durumunun potansiyel tehlikeli olduğunu belirterek yaşanacak olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

27.01.2022 18:40:13 / Güncel
Destek için 

Yapılan meteorolojik uyarıda; Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Muş, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Van, Bayburt, Şırnak ve Ardahan için sarı kodlu uyarı verildi.

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin genelinin parçalı ve çok bulutlu, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz'in doğu kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Hatay çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Ülke genelinde buzlanma ve don ile birlikte kuzey ve iç kesimlerde yer yer pus ve sis görülmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının batı bölgelerinden itibaren artmaya başlaması bekleniyor.

Rüzgar, genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güney kesimlerinde akşam saatlerinde kuvvetli saatte 40-60 kilometre hızla esmesi bekleniyor.

Çığ tehlikesi uyarısı

Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Buzlanma ve don uyarısı

Ülkenin genelinde buzlanma ve don ile birlikte yer yer sis ve pus olayı görülmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi. (İLKHA)