Uçurumda mahsur kalan keçileri köylüler kurtardı

Siirt'in Tillo ilçesine bağlı Hatrant köyü Bamiş mevkiinde, 5 gün boyunca uçurumda mahsur kalan keçiler, köylüler tarafından kurtarıldı.

26.01.2022 13:40:10 / Güncel / Siirt Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Siirt’te bir dağın yamacında 1 haftadır mahsur kalan keçiler, Meydandere köylülerinin yoğun çabası sonucu kurtarılarak sahibine teslim edildi.

Siirt'in Tillo ilçesine bağlı Hatrant köyü Bamiş mevkiinde, Hüseyin Toprak'a ait keçiler dağ yamacında mahsur kaldı.

Köylülere haber veren Toprak, keçilerinin dağ yamacından kurtarılması için yardım istedi.

Dağ yamacına gelen köylüler, mahsur kalan 8 keçiyi kurtarmak için evden getirdikleri halatla aşağı indi.

3 saat süren çalışmanın ardından 8 keçi kurtarılarak sahibine teslim edildi.

Keçilerin kurtarılması için AFAD Müdürlüğüne haber verdiklerini fakat kimsenin yardımlarına gelmediğini iddia eden Hüseyin Toprak, “Keçileri kurtarmak için mahsur kaldıkları dağ yamacına geldik. Çok tehlikeli bir yer, 10 keçinin uçurumda mahsur kalması durumu iyi olmayan bir insan için çok zor bir durum, 10 keçi yaklaşık 5 bin lira yapıyor. Meydandere köylüleri bizim yardımımıza geldi, Beraber keçileri kurtardık ama 2 keçimiz intihar etmiş. Keçilerimiz bir haftadır bu uçurumda, AFAD ekiplerinden yardım istedik ama kimse yardıma gelmedi. Buradan soruyorum AFAD neden ekip eksikliğini gidermiyor? Belki ben burada mahsur kalabilirdim.” şeklinde serzenişte bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan AFAD Müdürü Cahit Akkoyun, “Köylüler bizden keçilerinin kurtarılması için yardım talebinde bulundular fakat ekip kadromuzda bulunan tek dağcı da eğitim için Van’da bulunduğundan bu taleplerini karşılayamadık. Aslında AFAD’ın görevleri arasında keçi kurtarma gibi bir görevi yok, genelde bu tür kurtarma operasyonlarına itfaiye ekipleri gidiyor. Ama biz yine de bir can olduğu için her türlü kurtarma operasyonuna gidiyoruz. Bu sefer ise dağcı elemanımız eğitimde olduğu için gidemedik.” açıklamasında bulundu

Keçileri kurtarıldığı için mutlu olduğunu söyleyen Hüseyin Toprak ise kendilerine yardım eden Meydandere köylülerine teşekkür etti. (İLKHA)Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar