Kira yardımı istemiş, milyonları manipüle etmişlerdi; Meğerse...

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada adeta patlayan, milyonların vicdanında derin yaralar açan bir videoyla karşılaşmıştık. Videoda yaşlı bir çift evin önüne çıkarak, ağlamaklı bir sesle kiralarını ödeyebilmek için yardım talebinde bulunmuştu. Meğer olayın iç yüzü hiç de göründüğü gibi değilmiş. İşte madalyonun öteki yüzü...

24.01.2022 17:12:30 / Güncel
Destek için 

Doğruhaber / Haber Merkezi

İstanbul'da Kadıköy'de çekildiği belirtilen videoda, yaşlı çiftin Kira Yardımı talebinde bulunduğu görülmüştü.

Görüntülerdeki yaşlı adam, balkondaki vatandaşlara doğru "Kiramıza yardım eder misiniz? 2 aydır kiramızı ödeyemiyoruz" diye bağırdı. Bu sesi duyan vatandaşlar balkona çıkarak, üzücü anları kayıt altına aldı. Yaşlı çiftin, yardım talep ettikleri sırada ağladıkları da duyuldu.

GÖRÜNTÜLER SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından, vicdanlarda derin yaralar açarak infiale sebep oldu. Bir çok kullanıcı, yaşlı çifti tanıyanların kendileriyle irtibata geçmesini istedi. Oysa gerçeğin hiç de görüldüğü gibi olmadığı, Kaymakamlıktan yapılan açıklamayla ortaya çıktı.

KAYMAKAMLIK'TAN AÇIKLAMA

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, dün sosyal medyada sıkça paylaşılan "Kiramızı ödeyemiyoruz lütfen bize yardım eder misiniz? Çok zor durumdayız." içerikli videoda yer alan kişilerle ilgili çalışma gerçekleştirildiği belirtildi.

Görüntülerde yer alan çiftin, Ataşehir'de ikamet eden 43 yaşındaki F.D. ile 49 yaşındaki H.K. olduğu bildirilen açıklamada, birlikte yaşadıkları dairenin F.D. adına kayıtlı bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, F.D'nin aylık 991 lira engelli aylığı ve 91 lira elektrik tüketim desteği aldığı, ayrıca son bir yılda kendisine Kaymakamlık tarafından 1700 lira nakdi yardım yapıldığı kaydedildi. Engelli aylığı olarak 661 lira alan H.K. isimli kadına ise son bir yılda Kaymakamlıkça 1611 lira nakdi yardım yapıldığı belirtilen açıklamada, bu kişilerin toplamda 1652 lira engelli aylığı aldığı bildirildi.

Açıklamada, son bir yılda 4 bin 403 lira nakdi yardım ile kömür desteği de sağlanan F.D. ve H.K. hakkında "dilencilik yapmak ve yaptırmak" eylemlerinden birçok kez idari işlem yapıldığı kaydedildi.