HÜDÜ-PAR Diyarbakır il Başkanı “Dinimizi ve dilimizi öğrenmeliyiz...”

Dinimizi de dilimizi de öğrenmeliyiz. Biz ne dilimizden ne de dinimizden vazgeçmeyeceğiz. Her ikisi de Allah tarafından bize verilmiş ve bu yüzden çok önemlidirler.

12.01.2022 14:49:04 / Güncel
Destek için 

Dava Partisi (HÜDA-PAR) Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç de, “Dinimizi de dilimizi de öğrenmeliyiz. Biz ne dilimizden ne de dinimizden vazgeçmeyeceğiz. Her ikisi de Allah tarafından bize verilmiş ve bu yüzden çok önemlidirler” dedi.

Dinç, “Velilerimize öncelikle Peygamber efendimizin hayatını bilmelerini ardından trafik ışığı gibi yaşam ışığı olan kurallar için Kur'an dersini seçip ardından Kurmancî ve Zazakî kültürel değerimiz olması hasebiyle öğrenmek üzere seçmelerini öneriyoruz. Ailelerine de bu dille iletişimi ve öğrenmeyi tavsiye etmelerini öneriyoruz” yorumunu yaptı.

Kendi anadilinde kendisini ifade edememenin sorumluluğunu devlete bağlayan Dinç, “Eğer devlet dilimi çocukluğundan itibaren öğretilmiş olsaydı kendimi daha iyi ifade ederdim.  Şimdi beni dinleyenler Kürt ama kendini Kürtçe ifade edemiyor diyecekler. Zazakî tam ifade edemiyorsam bu benim suçum değildir, devletin suçudur” şeklinde konuştu.