Öz Sağlık İş Sendikası Malatya Şubesi: Alkış değil hakkımızı istiyoruz

​Öz Sağlık İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Mustafa Türkoğlu, kendilerini sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmediklerini ve emeklerinin hakkını istediklerini söyledi.

08.12.2021 15:45:10 / Güncel / Malatya Haberleri
Destek için 

Hükümetin açıkladığı hekim zammının sağlık çalışanlarını ayrıştırdığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle Öz Sağlık İş Sendikası Malatya Şubesi tarafından Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acili'nin önünde basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Mustafa Türkoğlu, alkış değil, haklarını istediklerini ve kendilerini sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmediklerini söyledi.

"Sağlık işçisinin sağlık çalışanı’ olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür"

Türkoğlu, şöyle devam etti: "Hepinizin yakından bildiği gibi kamuoyunda 'Hekim Zammı' olarak adlandırılan çalışma, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakılmıştır. 'Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var' denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan açıklamalarla, ‘Sağlık işçisinin sağlık çalışanı’ olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür. Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur. Sıkıntı; ayrıştırılmakta, ötekileştirilmekte, ‘sağlık ekip işidir’ sözünün boşa çıkartılmasında, çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde, fedakarlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında, Sağlık İşçisinin ‘sağlık çalışanı’ olarak görülmemesinde, nimet-külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır."

Türkoğlu, sağlıkların yaşadıkları zorluklara işaret ederek, "Öncelikle bilinmelidir ki; sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz." diye belirtti.

"Bugün görüyor ki "’Hakkınız ödenmez’ sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış"

Türkoğlu, "Balkonlardan alkış aldığımızda ve ‘Hakkınız ödenmez’ denildiğinde kendimizi Vatan nöbetinde hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk. Ama bugün görüyor ki ‘Hakkınız ödenmez’ sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış. Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 170 bin sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak; sağlık işçisinin emeğinin hakkını istiyoruz. Bizlerin de sağlık çalışanı olduğumuz gerçeğinin şartsız kabulünü istiyoruz. Nimet külfet dengesinde eşitlik istiyoruz. Sağlık hizmeti verilirken işçinin de emeğinin görülmesini istiyoruz. Sizler kabul etmeseniz de sağlık ekip işidir. Bizleri mali haklar üzerinden birbirimize düşürmeyin. Bizler işyerlerindeki çalışma barışını korumaya çalışırken, eylem ve söylemlerle bu birlikteliği baltalamayın. Sağlık çalışanlarının tamamı ‘Pandeminin kahramanıdır’ ortada bir paylaşım varsa herkes hakkı olanı almalıdır. Biz sağlık çalışanlarının hizmeti nefes gibidir, kesilince hissedersiniz." diye konuştu. (İLKHA)