Memur-Sen Batman İl Başkanlığı: Enflasyonun ezemeyeceği maaş istiyoruz

Memur-Sen Batman İl Başkanlığı, hükümetin 2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

13.08.2021 21:35:19 / Güncel / Batman Haberleri
Destek için 

Sendika binasında düzenlenen basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Batman İl Başkan Yardımcısı Mehmet Sıddık Aslanlı, enflasyonun ezemeyeceği maaş istediklerini söyledi.

Sorunlarının çözüm beklediğini belirten Aslanlı, “Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunlarımız, enflasyon karışışında erimiş maaşlarımızın en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını görüyoruz. Bu nedenle 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağı toplu sözleşme masasındadır. Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklif maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergiliyor.” dedi.

Kamu görevlilerinin maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini ifade eden Aslanlı, “5’inci Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19’uncu ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması Kamu İşvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur. Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir.” denildi.

Memura zammı enflasyon değil kamu işverenin vermesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Öyle görünüyor ki; bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Kamu İşvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz.

Açıklamanın devamında, "Titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz.” denildi.(İLKHA)