• DOLAR 32.945
  • EURO 35.932
  • ALTIN 2536.698
  • ...
Ekvador'da son durum: Kamu düzeni yeniden sağlanmaya çalışılıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Çetelerin eş zamanlı 7 hapishanede çıkardığı isyanın ardından ülke tarihinin en tehlikeli çete elebaşlarından kabul edilen "Fito" lakaplı Adolfo Macias Salazar'ın hapishaneden kaçması hükümeti alarm durumuna geçirdi.

Salazar'ın firarının hemen ardından polis araçlarının bombalanması ve güvenlik güçlerinin rehin alınması üzerine Devlet Başkanı Daniel Noboa hükümeti, 9 Ocak'ta olağanüstü hal (OHAL) ilan etmek zorunda kaldı.

Hapishanelerde bir süre devam eden olaylarda 50'den fazla mahkûm firar ederken, 200 gardiyan rehin alındı.

Silahlı kişiler canlı yayın sırasında televizyon kanalını bastı ve aynı anda bir üniversitenin de silahlı baskına uğradı.

Ekvador'un çeşitli kentlerinde düzenlenen bombalı saldırılar, yanan araçlar ve soygun haberlerinin ardından Devlet Başkanı Noboa, 10 Ocak'ta "Silahlı İç Çatışma Hali" ilan etti.

Asker ve polise "tam yetki" verilmesiyle geniş çaplı operasyonlar gerçekleştiren güvenlik güçleri, şimdiye kadar çetelerle bağlantılı 2 bin 369 kişiyi gözaltına aldı.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre, bu sürede yapılan 26 bin 390 operasyonda 885 silah, 1069 kesici alet, 4 bin 639 el yapımı patlayıcı, 6,3 ton uyuşturucu ve 15 gemiye el konuldu.

Operasyonlar kapsamında 20'den fazla çete üyesi öldürülürken, 10 sivil ile 2 polis hayatını kaybetti.

Ekvador Organize Suç Gözlemevi (OECO) raporuna göre, 2023'te çetelerin neden olduğu şiddet olaylarında 7 bin 878 kişi hayatını kaybetti. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir