• DOLAR 32.235
  • EURO 35.019
  • ALTIN 2454.951
  • ...
NATO'dan 90 bin personelin katılacağı tatbikat
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Soğuk Savaş sonrası düzenlenecek bu en büyük askeri tatbikata, 90 bin personelin yanı sıra, uçak gemilerinden destroyerlere kadar 50’den fazla gemi, 80’den fazla savaş uçağı, helikopter ve insansız hava aracı ile 133 tank ve 533 piyade savaş aracı dahil en az 1100 savaş aracının katılacağı bildirildi.

NATO’nun, Mayıs ayına kadar sürmesi planlanan “Steadfast Defender 2024” tatbikatı, önümüzdeki hafta başlayacak ve Avrupa’nın dört bir yanında yapılacak.

Tatbikatta, NATO’nun, “yakın düzeyde” bir düşmanla çatışma çıkması halinde ABD birliklerinin Rusya sınırındaki ve İttifakın doğu kanadındaki Avrupalı müttefiklerini nasıl takviye edebileceğinin provası yapılacak.

Tatbikatta özellikle olası Rus saldırısı karşısında en fazla risk altında olacağı düşünülen Baltık ülkelerinin savunulması prova edilecek. Tatbikat, Rusya’yı bir üye ülkeyi hedef almaktan caydırmayı amaçlıyor.

NATO’nun benzer büyüklükteki son tatbikatı Soğuk Savaş döneminde 1988’de 125 bin katılımcıyla gerçekleştirilen “Reforger” tatbikatıydı. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir