• DOLAR 32.845
  • EURO 35.209
  • ALTIN 2440.119
  • ...
Herat petrol rezervi Afganistan'ı dışa bağımlılıktan kurtaracak
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Maden ve Petrol Bakanlığı (MoMP), Herat petrol sahasının faaliyete geçmesiyle beraber Afganistan İslam Emirliği'nin gaz ve petrol endüstrisinde kendi kendine yeterli hale geleceğini bildirdi.

Bakanlık yetkilileri, Herat petrol sahasının işletilmesi ihalesinin üzerinden yaklaşık üç ayın geçtiğini ve çok sayıda firmanın bu alana ilgi gösterdiğini kaydetti.

Yetkililer, Herat petrol sahasının ülkenin güneybatısındaki 13 bölgeyi kapsadığını ve bunun büyük yatırım gerektirdiğini belirtti.

Herat petrol sahasından petrol ve gaz çıkarılmasıyla birlikte, Afganistan'ın petrol ürünleri açısından kendi kendine yeterli hale geleceğini belirten Bakanlık yetkilileri, rezervin büyüklüğü nedeniyle diğer ülkelere ihracat yapabilecek kapasiteye de ulaşacaklarını bildirdi.

MoMP Sözcüsü Humayun Afghan, "Şimdiye kadar birçok şirket geldi, büyük şirketler geldi, onlarla konuşacağız ve anlaşmaya varıldığında, arama ve çıkarma süreci için onlarla sözleşme imzalayacağız." dedi.

Özel sektör temsilcileri de başta petrol çıkarımı olmak üzere madencilik sektörüne yatırım yapmaya istekli olduklarını belirterek, "Eğer hükümet, petrol sektöründeki yatırımların gelişmesi için gerekli koşulları sağlarsa, Afganistan hızla petrol ihraç eden bir ülke haline gelecektir." ifadelerini kullandı.

Daha önce Maden ve Petrol Bakanlığı, dört yerel şirketle değeri 10,15 milyar Afgani'den fazla olan dört madencilik sözleşmesi imzalamıştı. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir