• DOLAR 32.936
  • EURO 35.407
  • ALTIN 2469.423
  • ...
Hekimlerden Filistin için sessiz eylem
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Kahta İbn-i Mirza Parkı önünde bir araya  gelen hekimler, sessiz bir şekilde 100. Yıl Parkı'na kadar yürüdü.

Vatandaşların da eşlik ettiği sessiz yürüyüş, daha sonra yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

Filistin'de zulüm bitene kadar her cumartesi eylem yapacaklarını belirten hekimler, tüm insanlığı Filistin'e ses olmaya davet etti.

"İşgalcilerin saldırılarında 301 Filistin’li öldürüldü"

Çocukların öldürülmesinin sessizce seyredildiğini dile getiren Tamer, "Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Edirne'den Kars'a 40'tan fazla şehirde  aynı anda Filistinli masumların sesi olmak için, siyonist işgalcilerin katliamını duyurmak ve bu zulme engel olmak için, vicdanlı kalabilmenin hâlâ mümkün olduğunu haykırmak için buradayız. Geçtiğimiz hafta Han Yunus kentine yapılan saldırıdan sonra yaralılar Naser Hastanesi’ne getirildi. İşgalciler hemen bir gün sonra Naser Hastanesi’ni bombardımana tuttu. israil, Gazze’deki bombardımanında Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın bir çalışanını öldürdü. Fransa hükümeti veya herhangi bir uluslararası yapıdan hala tek bir açıklama gelmedi. Ayrıca Filisin’in işgal altındaki diğer toprakları olan Batı Şeria ve Kudüs’te de israil ve yasadışı Yahudi işgalcilerin saldırılarında 301 Filistin’li öldürüldü." dedi.

"7 Ekim’den bu yana Gazze’de 98 gazeteci öldürüldü"

Siyonist işgalcilerin  basın mensupları da katlettiğini dile getiren Tamer, "Mesele kendi çıkarları olunca insanlık ve özgürlük dersi verenler, Gazze’deki vahşeti hangi vicdana sığdırabiliyorlar? israilin Gazze’ye uyguladığı bu soykırımın sesini kısmak için işbirlikçi Yahudi lobisi; Facebook, İnstagram ve diğer sosyal medya ağlarında Gazze’de yaşananları aktaran paylaşımlara erişim kısıtlaması getirdi. Bu zulmü duyuran birçok sosyal medya hesabı haksız yere kapatıldı. Erişim kısıtlamasına gitmeyen twitterı da hedef alan, başta Disney olmak üzere eli kanlı işbirlikçiler, twittera dava açarak bu zulmün duyulmasını engellemeye çalışmaktadır. israilin en büyük düşmanı gerçeklerdir. Gerçeğin temsilcileri basın mensupları ve gazetecilerdir. İsrail onlarca yıldır gazetecileri hedef almaktayken, sadece 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 98 gazeteci öldürüldü." ifadelerini kullandı.

"Dünyada hakim güç olarak görünenlerin samimiyetini işte buradan okuyabilirsiniz"

Siyonistlerin basın özgürlüğüne izin vermediğine değinen Tamer, "Nerede basının özgürlüğü , nerede dokunulmazlık? Dünyada hakim güç olarak görünenlerin samimiyetini işte buradan okuyabilirsiniz. Gazze halkı; hayranlık verici dirayeti, adanmışlığı, sabrı ve cesareti ile dünyanın geri kalanına “kalp masajı” yapıyor. İnsanlık derin uykusundan uyanıyor. 8 milyar insan, bir grup azgın işgalcinin pervasızca sürdürdüğü soykırıma daha fazla seyirci kalamaz. Durumu kritik 5000 yaralının acilen tahliye edilmesi için Refah sınır kapısı derhal açılmalıdır. Refah sınırında utanç tümörleri gibi bekleyen insani yardım tırlarının acilen Gazze içine geçişi sağlanmalıdır." şeklinde konuştu.

"İşgal güçleri insanlığa ait tüm değer ve sınırları çiğneyerek katliamlarına devam ediyor"

Tamer, "7 Ekimden bu yana Gazze'de işgalci siyonist israil saldırılarında şehid olanların ve kayıpların sayısı; 27 bini geçti. 8 bin çocuk, 6 bin 200 kadın, 310 sağlık çalışanı, 97 hekim öldürüldü. Şifa Hastanesi başhekimi, El Awda Hastanesi Müdürü dahil 99 hekim ve sağlık çalışanı işgalciler tarafından tutuklandı. Hastanelerden, ailelerinin yanından gözaltına alınıp kıyafetleri zorla çıkartılarak elleri bağlı şekilde bilinmeyen yerlere götürülüp alıkonulan sivillerin katledildiği haberleri geliyor. işgal güçleri insanlığa ait tüm değer ve sınırları çiğneyerek katliamlarına devam ediyor." dedi.

Yıkılan ibadet, sağlık ve eğitim kurumları hakkında bilgi vren Tamer, "52 bin 600 konut,  282 okul ve üniversite 126 hükümet binası 112 cami 90 okul ve üniversite binası 23 Hastane, 53 sağlık ocağı bombalarla tamamen yıkıldı. 102 ambulans imha edildi. 254 bin konut, 200 cami, 3 kilise, 140 sağlık kuruluşu hedef alındı, tahrip edildi ve kullanılamaz durumda. Enkazlar aldırılamıyor, yaralılara ulaşılamıyor. 7 bin kişi hala kayıp kayıpların yüzde 70'i çocuk ve kadınlardan oluşuyo. Gazze Şeridi'nde yerinden edilen 1.9 milyon Filistin halkı barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor." ifadelerini kullandı.

"355 bin kişi çeşitli bulaşıcı hastalıklara yakalandı"

Bin 34 çocuk, kanser veya diyaliz hastası, 10 bin kanser hastası, 45 bin hamile ve 68 bin emziren kadın bakıma muhtaç halde, kansızlık, kanama ve ölüm riskiyle karşı karşıya! Hastaneler zorla boşaltıldı, artık neredeyse hiçbir sağlık hizmeti verilemiyor.53 bin yaralı var. Çok acil tıbbi müdahale yapılmazsa 5 bin yaralı için artık çok geç kalınmış olacak. Bu dehşet tabloyu seyreden Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler, Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri, NATO sizlere sesleniyoruz: İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal ediliyor. Binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledililiyor.  Dünya’daki bütün uyarı, yürüyüş, eylem, protesto, kınamalara rağmen İsrail pişkince ve göz göre göre savaş suçu işlemeye devam ediyorken; insanlıktan, vicdandan, hak ve hürriyetten ve ırkçılık karşıtı söylemlerden bahsettiğinizde samimiyseniz, bu zulmü durdurmak için daha neyi bekliyorsunuz ?" diye belirtti.

"Dünya Şehit Çocuklar Günü olarak kabul ediyor"

Tamer, "Yavrumuz yaşasaydı bugün 4 yaşına basacaktı" diyen Tamer şöyle devam etti, "Elbette gün gün kaydettiğimiz bu savaş suçları bir gün karşınıza gelecek, dünyada ve ahirette bu zülmü işleyenlerden ve destek olanlardan hesabı sorulacaktır. Bugün 23 Aralık, Rim yavrumuzun doğum günü, yaşasaydı bugün 4 yaşına basacaktı, ama işgalciler tarafından öldürüldü. Rim ve vefat eden diğer bütün çocuklarımız adına, bugünü Dünya Şehit Çocuklar Günü olarak kabul ediyor ve her yıl bu katliamı hatırlamak adına tarihe not düşüyoruz.  Buradan tüm dünyadaki hekimler, sağlık çalışanları ve vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına sessiz yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz." (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir