• DOLAR 32.205
  • EURO 35.116
  • ALTIN 2500.695
  • ...
Macaristan Başbakanı Orban'dan AB'ye suçlama
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Orban, "Bize göre Macaristan hukukun üstünlüğünün tüm niteliklerini yerine getiriyor ve AB Komisyonunun özel talepleri olduğunda da onlardan gelen her şeyi uyguluyor ve işbirliği yapıyoruz." dedi.

Orban, AB'nin şantajının gerçek olduğunu ve bunun Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri tarafından da kabul edildiğini söyleyerek, "Böyle bir şantaj durumunda Macaristan'ın çıkarlarını korumak için elimden gelen her şeyi yaptığım için beni suçlayamazsınız." açıklamasını yaptı.

Macaristan, Ukrayna'nın AB üyeliğine ilişkin müzakerelerin başlamasını ve 50 milyar avro değerindeki yeni mali yardım paketini veto etti.

Ukrayna'nın AB üyelik müzakerelerine başlaması kararı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de 14-15 Aralık'ta yapılan AB Liderler Zirvesi'nde, Orban'ın Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından kahve içmek için salondan çıkarılmasıyla alınabilmişti.

AB Komisyonu, Macaristan'da hukukun üstünlüğüne yönelik endişelerle AB ortak bütçesinden bu ülkeye tahsis edilen milyarlarca avroyu Aralık 2022'de dondurmuştu. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir