• DOLAR 32.784
  • EURO 35.154
  • ALTIN 2457.906
  • ...
Hekimler Gazze için yürüdü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Mimar Sinan Parkı önünde bir araya  gelen hekimler, sessiz bir şekilde Halk Kütüphanesine kadar yürüdü.

Vatandaşların da eşlik ettiği sessiz yürüyüş, daha sonra yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

Filistin'de zulüm bitene kadar her cumartesi eylem yapacaklarını belirten hekimler, tüm insanlığı Filistin'e ses olmaya davet etti.

Hekimler adına basın açıklamasını okuyan Aile Hekimi Dr. Ali Tamer, siyonist rejimi destekleyen ilaç firmalarının da boykot edilmesi çağrısında bulundu.

"Uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilmekte"

Çocuk ve kadınların acımasızca öldürüldüğüne dikkat çeken Tamer, "İşgalci israilin, Filistin'de on yıllardır devam ettirdiği sistematik işgal ve zulüm; 7 Ekim'den bu yana, soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaşmakta ve Gazze'de sivil, hasta, hekim, çocuk, kadın fark etmeksizin büyük bir katliam bütün dünyanın gözü önünde devam etmektedir. İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek hastaneler, okullar ve hatta Birleşmiş Milletlerin sığınakları dahi hedef alınmış ve binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledilmiştir. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmetlerinin sunumu da engellenerek, küvözdeki bebeklerin dahi ölümüne neden olunmuştur." dedi.

"Yaşananlara karşı tepkimizi her şekilde göstermeye kararlıyız"

Tamer, yaşanan zulümlerin ve ölümlerinin kabul edilemeyeceğini belirterek, "Hekimler ve sağlık çalışanları olarak israilin saldırılarına karşı tepki göstermeye, Gazze'deki sivillerin, çocukların, kadınların, meslektaşlarımızın ve hastaların hayatlarının korunması adına mesleğimize yakışır bir duruş ortaya koymaya kararlıyız. Yaşanan zulme sessiz kalan dünyaya karşı tepkimizi göstermek için 18 Kasım Cumartesi günü İstanbul Balat sahilde başlattığımız Sessiz Yürüyüşü, ülkemizde ve tüm dünyada yaygınlaştıracağız. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere, dünyadaki tüm hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz. Yaşananlara karşı tepkimizi her şekilde göstermeye kararlıyız. Bu sebeple tüm sağlık camiamızı, Gazzeli kardeşlerimize yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Tamer, yürüyüşün zulüm devam ettikçe sürdürüleceğine değinerek, "Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz, sindirilmeyeceğiz, sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız. Dini, dili, ırkı, vatandaşlığı ve siyasi görüşü fark etmeksizin hekimlere, sağlık çalışanlarına ve vicdan sahibi tüm insanlara sesleniyoruz! Bu onurlu yürüyüşte yer alıp, zulme karşı durmak adına, her birinizi 'Sessiz Yürüyüş' kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz!" şeklinde konuştu. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir