• DOLAR 31.071
  • EURO 33.679
  • ALTIN 2032.568
  • ...
Erdoğan-Yusuf görüşmesi İngiltere'de krize sebep oldu
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İskoçya Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Hamza Yusuf’un Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı (COP28) esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a görüşmesi büyük krize neden oldu.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, SNP yönetimine yönelik mektubunda, Yusuf’un Erdoğan’la Gazze ve başkaca meseleleri görüşmesinin “protokol ihlâli” olduğunu belirtti.

Cameron, Yusuf-Erdoğan görüşmesinin ardından SNP Dışilişkiler Sekreteri Angus Robertson’a ihlâle yönelik daha sert bir yaklaşık benimseyeceğini aktardı.

İlk olarak BBC tarafından haberleştirilen mektuba göre; İskoçya hükümeti, Dışişleri Ofisi’nin Erdoğan’la görüşme öncesinde “yeterli ön bildirimde” bulunacağı konusunda güvence verdi. Fakat bu bilirim gerçekleşmedi.

Protokolün ihlâli halinde...
Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO), Birleşik Krallık’ta ülkenin İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ve diğer ülkeler ile ilişkilerinin, dış politikasının düzenlenmesinden sorumlu bakanlık olan işlev görüyor.

Mektupta, “Görüşmede FCDO yetkilisinin bulunmayışı, devredilen hükümet bakanlarının yurtdışı ziyaretlerinde FCDO desteğine ilişkin kılavuzumuzdaki protokollerle uyuşmuyor” ifadesi yer alıyor.

Mektupta yaptırım olarak “bir FCDO yetkilisinin hazır bulunduğu bakanlık toplantılarına yönelik protokolün daha fazla ihlâli halinde, kurumun toplantılarda kolaylaştırıcılık rolü ve lojistik destek sağlama konularında desteğini çekeceği” uyarısı da dikkat çekti.

Bu haberler de ilginizi çekebilir