• DOLAR 32.435
  • EURO 34.503
  • ALTIN 2477.46
  • ...
6 saatten az uyumanın zararlarına dikkat!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Uyku, genel sağlık ve yaşam kalitesi için hayati öneme sahip bir süreçtir. Uyku konusunda bilgi veren Uzman Klinik Psikolog Selin Erekli, uyku süresinin yetersiz veya düzensiz olmasının bir dizi olumsuz etkiye neden olabileceğini vurguladı.

Erekli, 6 saatten az uyku almanın potansiyel zararlarını 7 maddede özetledi:

Konsantrasyon ve dikkat azalması: Uyku eksikliği, bilişsel işlevlerde bozulmalara yol açabileceği gibi, konsantrasyonun azalması, dikkat eksikliği ve hafıza sorunlarına benzer problemler ortaya çıkabilir.

Fiziksel ve zihinsel performans azalması: Uykusuzluk, fiziksel performansı ve reaksiyon sürelerini etkiler ve bu durumda da günlük aktivitelerde ve çalışmada performans düşüklüğüne neden olabilir.

Duygu durum bozuklukları: Uyku eksikliği, stres, gerginlik, irritabilite ve duygu durum değişiklikleri gibi duygusal sorunlara yol açabilir. Kronik uykusuzluk, depresyon ve anksiyete riskini artırabilir.

Bağışıklık sistemi zayıflığı: Uyku, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan bir zamandır. Yetersiz uyku ise bağışıklık sistemini zayıflatabildiği gibi enfeksiyonlara karşı da vücut direncini azaltabilir.

Metabolizma problemleri: Uyku eksikliği, insülin direnci, tip 2 diyabet riski artırabilir. Aynı zamanda, iştahı artırabilir ve kilo alımına neden olabilir.

Kalp sağlığı sorunları: Uyku eksikliği, hipertansiyon, kalp krizi ve inme riskini artırabilir. Uyku düzensizlikleri, kalp ritim bozukluklarına da yol açabilir.

Bilinçaltı etkiler: Uykusuzluk, bilinçaltı etkilerle birlikte gelir. Bu, hızlı göz hareketleri (REM) uykusu sırasında rüyaların gerçekleşmesini ve bu sürecin bozulmasını içerir. Bu durum, zihinsel sağlığı etkileyebilir.

Uyku süresinin bireyden bireye değişebilecek bir ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Erekli, bu sürenin sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve günlük aktivitelerde etkili bir şekilde performans göstermek için önemli olduğuna dikkat çekerek uyku düzeninin genel sağlık ve refahı artırabileceğini ifade etti. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir