• DOLAR 32.523
  • EURO 34.803
  • ALTIN 2496.419
  • ...
Şanlıurfa'da "Dünya Düzeni ve Türkiye" programı düzenlendi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen programa, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi, Türkiye Araştırmaları Vakfı Başkanı ve AK Parti İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, dekanlar, yüksekokul ve meslek yüksekokul müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Dünya Düzeni ve Türkiye Programı, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu’nun açış konuşmasıyla başladı.

Konuşmasında, kıymetli bilim insanlarını üniversitede ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Güllüoğlu, "Değerli hocalarım kıymetli öğrencilerim çok kadim bir coğrafyada yaşamaktayız. Dünyanın gözü hep bizim üzerimizde olmuştur. Çünkü bu kadim topraklar her yönüyle çok kıymetli ve değerlidir. Görüyoruz ki bugün coğrafyamızda yeni bir düzen ve sistem inşa edilmeye çalışılmaktadır. Kendi çıkar ve menfaatleri dışında başka bir şey düşünmeyen bu çevrelerin uluslararası hukuk ve insan hakları gibi bir kaygısı olmadığı açıktır. Ancak bu acımasız ve karanlık yapılara karşı ülkemiz dün olduğu gibi bugün de ayaktadır ve olup bitenin farkındadır. Şüphe yok ki bizler bir arada durdukça dün olduğu gibi bugün de bu oyunları bozmaya muvaffak olacağız. Bunun için her şeyden evvel çok okuyan, sorgulayan ve araştıran gençlere ihtiyacımız var. Ülkemizin geleceği olan siz değerli gençlere bu konuda önemli sorumluluklar düşmektedir.  Bu vesileyle bizleri kırmayıp üniversitemize misafir olan Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın Hocamıza, bu güzel atmosferi renklendiren kıymetli misafirlerimize ve bilhassa siz sevgili öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum." diye konuştu.

Güllüoğlu’nun konuşmasının ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın katılımcılara mevcut dünya düzeni ve Türkiye’nin bu düzen içerisindeki yerine ilişkin konuşmasını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin dünyada yaşanan gelişmelerden bağımsız olmadığını söyleyen Yalçın, "Ülkemiz, bu gelişmelerin tam ortasında yer almaktadır. Sizler de dikkat etmişsinizdir; dünyadaki en büyük sarsıntılar her zaman Türkiye’nin çevresinde gerçekleşmektedir. Ülkemiz tam da bu çalkantıların ortasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu olayların her biri Türkiye’yi etkiliyor ve ülkemizi yakından ilgilendiriyor. Tam da bu sebeple ‘Libya’da, Suriye’de ne işimiz var’ gibi laflar edenleri dikkate almamak gerekir. Suriye ve Irak’ta yaşanan olayların Şanlıurfa gibi sınır kentlerimiz başta olmak üzere ülkemizi ne kadar derinden etkilediğini sizler çok yakından biliyorsunuz. Suriye’de yaşananlar sebebiyle ülkemize gelen milyonlarca sığınmacı, yıllardır devam eden terör tehdidi vb. birçok meselenin ülkemizin kıymetli enerjisini ne kadar tükettiğini hep birlikte gördük ve görmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla ülkemizin hak ve menfaatleri göz önünde tutularak gönül coğrafyamız başta olmak üzere çevresinde olup bitenlere duyarsız kalması mümkün değildir. Bu sebeple reel politik neyi gerektiriyorsa bunu gözeterek ve gücümüz ölçüsünde gerekeni yaptık yapmaya da devam edeceğiz." diye konuştu.

Öğrenciler başta olmak üzere katılımcılardan gelen soruların Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın tarafından cevaplanmasının ardından Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın’a hediye takdim etti. Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir