• DOLAR 32.325
  • EURO 34.489
  • ALTIN 2450.781
  • ...
Afganistan'ın uyuşturucuyla mücadelesinde büyük başarı: Afyon ekimi yüzde 95 azaldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

UNODC, Afganistan'daki afyon ekimindeki keskin düşüşün "geniş kapsamlı sonuçlara" yol açmasının beklendiğini bildirdi.

Ajans, kırsal topluluklara yönelik acil yardım ihtiyacının yanı sıra, halk için afyonsuz bir gelecek inşa etmek amacıyla alternatif kalkınma desteğinin de altını çizdi.

UNODC, afyon ekiminin tüm ülkede 2023 yılında 233 bin hektardan 10 bin 800 hektara kadar gerilediğini aktardı. Bu sonucun piyasaya yansıması ise 2022'de 6 bin 200 ton olan arzın 2023'te 333 tona inmesine yol açtı. Böylece yüzde 95 oranında azalma gerçekleşti.

Açıklamada, afyon ekimiyle uğraşan çiftçilerin afyon hasadından elde ettiği gelirin; 2022 yılında 1 milyar 360 milyon dolardan, 2023'te 110 milyon dolara düştüğü belirtildi.

UNODC İcra Direktörü Ghada Waly, "Bu, yasadışı afyon pazarına ve bunun hem yerel hem de küresel olarak neden olduğu hasara karşı uzun vadeli sonuçlara ulaşmak için gerçek bir fırsat sunuyor. Aynı zamanda, özellikle Afganistan halkı için nihai olarak olumlu ve sürdürülebilir bir sonuç için ele alınması gereken önemli sonuçlar barındırıyor." dedi.

"Afganistan halkının en acil ihtiyaçlarını karşılamak, gelir kaybının şokunu atlatmak ve hayat kurtarmak için acil insani yardıma ihtiyacı var." diyen Waly, "Önümüzdeki aylarda Afganistan'ın, Afgan çiftçilerine afyondan uzak fırsatlar sağlamak için sürdürülebilir geçim kaynaklarına yönelik güçlü yatırımlara şiddetle ihtiyacı var." değerlendirmesinde bulundu.

2023 yılında afyon ekiminde meydana gelen büyük daralma nedeniyle pek çok çiftçinin buğday başta olmak üzere farklı ürünlerin yetiştirilmesine yöneldiği ve tahıl ekiminde toplam 160 bin hektarlık bir artış yaşandığı kaydedildi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir