• DOLAR 32.788
  • EURO 35.16
  • ALTIN 2457.99
  • ...
İncirlik Üssü'ne gidecek konvoy Diyarbakır'dan yola çıktı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yarın saat 14.00'te Adana İncirlik Üssü'nde yapılması planlanan işgal rejimi ve destekçisi ABD'yi telin programı için çevre il ve ilçelerden gelen yüzlerce Kudüs sevdalısı, oluşturulan konvoya dahil olarak Diyarbakır'dan Adana'ya doğru hareket etti.

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesi Fırat Bulvarı Diyarbakır Stadyumu Kavşağında bir araya gelen Filistin gönüllüleri için uğurlama programı düzenlendi.

Ömer Yakut'un Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Medrese Alimleri Vakfı Başkanı Tayyip Elçi'nin selamlama konuşmasıyla devam etti.

Alanda katılımcılara hitapta bulunan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Yahya Oğraş, ümmet olmayı İslam ülkelerinin NATO'su olarak nitelendirerek ABD üslerinin boşaltılması yönündeki girişimlerin Müslümanlar açısından meşru bir hak olduğunun altını çizdi.

"Amerika'ya ait her ne varsa hedefimizdir, meşru hakkımızı en gür şekilde ifade edeceğiz"

Oğraş, "Bu mezalime karşı ümmetin bireyleri olarak ilk günden bu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da gazamıza devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki Mescid-i Aksa ümmetin namusudur ve bizler namusumuza sahip çıkmak zorundayız. Dolayısıyla böylesi bir sefere hep beraber çıkarak oradaki direniş grubunun yanında olduğumuzu haykırıyoruz." dedi.

Şu an Gazze'de bir soykırım yaşandığını ve buna sessiz kalınamayacağını söyleyen Oğraş, "Burada temel sorunumuz ümmet olamadığımızdır. Buna bağlı olarak şunu diyoruz ki ümmet olmak zorundayız. Çünkü ümmet, İslam ülkelerinin NATO'sudur. İslam ülkelerinin liderlerine sesleniyoruz. Ey liderler ya önümüze düşün ya da önümüzden çekilin." ifadelerini kullandı.

Türkiye sınırları içerisindeki ABD üslerine dikkat çeken Oğraş, "Eğer bu savaşın içinde büyük şeytan ABD olmasaydı şimdiye kadar birçok ülke çoktan karar almıştı. Fakat ne yazık ki büyük şeytana karşı gelince herkes sadece gök gürültüsü gibi gürlüyor, harekete geçmiyor. Onun için biz de diyoruz ki büyük şeytan Amerika'ya ait her ne varsa hedefimizdir, meşru hakkımızı en gür şekilde ifade edeceğiz." şeklinde konuştu.

"HAMAS, cihad ve ümmetin şeref meşalesini ateşledi"

Oğraş'ın konuşmasının ardından Diyarbakır'daki İslami sivil toplum kuruluşları adına hitapta bulunan Doç. Dr. Fikret Özçelik, Mescid-i Aksa ve Filistin davasının İslam ümmeti açısından önemine değinerek şunları söyledi:

"Şu an Gazze'de bir imtihan söz konusudur ve bugün sessizlik veya tarafsızlık zamanı değildir. Gazze'de sadece çocuklar değil; insanlık da Müslümanlık da imanımız da enkaz altında kalıyor. Dolayısıyla HAMAS, cihad ve ümmetin şeref meşalesini ateşledi. İşte burada ümmetin önünde iki seçenek var. Ya Amerika'nın köleliğini tercih edecek ya da Gazze'deki mücahidler gibi şeref yolunu tercih ederek mücadele edecektir."

Özçelik, "Gazze'de başlatılan mücadele sadece Filistinlilerin değildir. Dikkat ederseniz İslam düşmanları Filistin'in Arapların sorunu olduğunu; Kürt, Türk, Farsları ilgilendirmediğini; Kudüs'ün de Filistinlilerin meselesi olduğunu söylüyorlardı. Şimdi de bunların tümünün HAMAS'ın sorunu olduğunu ifade ediyorlar. Biz de şunu diyoruz: Kudüs, imani bir meseledir. Ondan dolayı bugün evimizde oturma günü veya susma vakti değildir. Bu başlatacağımız yolculuğumuzun Filistin'in özgürlüğüne vesile olmasını diliyorum." diye belirtti.

İHH Bölge Başkanı Barış Oktay ise yaptığı konuşmasında düzenledikleri programın içeriğini aktararak amaçları hakkında bilgi verdi.

Şu ana kadar farklı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerince düzenlenen gösteri ve protestolar neticesinde işgal rejimi ve destekçilerinin Türkiye'deki temsilcilerinin ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını belirten Oktay, yarın İncirlik Üssü'nde tertiplenen programla da hedeflerinin üssü boşaltmak olduğuna dikkat çekti.

Bu tür talep ve gösterilerle yetkili makamlara da önemli mesajlar verildiğinin altını çizen Oktay, ilgili makamların halkın talepleri doğrultusunda adım atmak zorunda kaldığına vurgu yaptı.

Program, Ömer Aytaç'ın yaptığı dua ile sona erdi.

Filistin bayraklarıyla donatılan araçlar, konvoy halinde Adana'ya doğru yola çıktı. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir