• DOLAR 31.006
  • EURO 33.547
  • ALTIN 2019.976
  • ...
Midyat'ta işgal altındaki Gazze halkı için yardım kermesi düzenleniyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Midyat STK Platformu ve hayırseverler tarafından açılan kermesten elde edilecek gelirle, Gazze'de büyük bir yıkım yaşayan halkın yaralarının sarılması amaçlanıyor. 

Seyitler Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı üzerinde açılan kermeste, giyim, kitap, yiyecek-içecek, hediyelik eşya; Aksa, Filistin, Kudüs davasının simgeleri, atkı, Filistin Bayrağı ve başörtüsü gibi objeler satılarak kermese gelir sağlanıyor.

Öte yandan katliamı anlatan resim sergisi ve çalınan ezgi ve marşlarla Kudüs ve Filistin davasının anlaşılması amaçlanıyor.  

Ayrıca kermesin yapıldığı mekânın camlarına, işgalcilere destek veren markaların görselleri asılarak, 'Alma! Satma! Sponsor Olma! Soykırıma ortak olma! Sloganıyla boykot çağrısı yapılıyor.

Bir hafta olarak 11.00 – 22.00 saatleri arasında devam etmesi planlanan kermesin 7 Kasım'a kadar süreceği belirtilirken halkın kermese katkı sağlaması çağrısında bulunuldu.

"Kudüs ve Aksa davası bilincini bütün halkımıza ve çocuklarımıza aşılamamız lazım"

Şemseddin Demir

Kermes organizesinde görev alan Şemseddin Demir, "Burada düzenlediğimiz kermesi, gelirini Gazze'ye göndermek üzere düzenliyoruz. Kermeste, giyim, kitap, gıda, hediyelik eşya gibi malzemeleri satıyoruz. Ayrıca Filistin'i anımsatan bayraklar, eşarplar ayriyeten atkılar satılıyor burada. Onun için bu konuya duyarlı olmamız lazım. Bütün Müslüman halk olarak bunun bilincinde olmamız lazım. Bu bilinci bütün halkımıza ve çocuklarımıza aşılamamız lazım. Gazze'de yaşanan davanın bütün Müslümanların davası olduğunu bilmemiz lazım. Yani sadece oradaki Müslümanlara yapılan bir zulüm değil, bütün insanlara yapılan bir zulüm olarak görmemiz lazım ve bizim de bu kermese katkı sağlamamız lazım. Yani maddi manevi elimizden ne geliyorsa kardeşlerimize yardım etmemiz lazım. Şu an Gazze'deki durum, bizim medyadan gördüğümüz kadarıyla çok eziyet görüyorlar ve yardıma ihtiyaçları var. Onun için bu konuda biraz daha duyarlı olmamız lazım. Yani tam olarak oranın durumunu bilmiyorsak da medyada gördüğümüz kadarıyla hem gıda hem sağlık hem de diğer ihtiyaçlarının olduğunu görüyoruz." dedi.  

"Kermesteki asıl amacımız Filistin ve Kudüs davası şuurunu halkımıza hatırlatmak ve anlatmaktır"

İdris İraz

Kermes organizatörü İdris İraz, "Elhamdülillah, Midyatlı kardeşlerimizle beraber, Midyat STK'ları olarak Gazze'deki katliam ve zulüm altındaki kardeşlerimiz için kermes düzenliyoruz. Allah onlardan razı olsun. Hanım kardeşlerimiz kermes için yemek ve diğer çok sayıda ürünlerle kermese katkıda bulunuyor. Kudüs ile ilgili kitaplarımız, bardaklarımız, Filistin atkılarımız var. Tüm halkımızdan kermese katkı sağlayarak bu hayra ortak olmalarını bekliyoruz inşallah. Şu anda Gazze'de büyük bir soykırım yapılıyor. Kermesteki asıl amacımız Filistin ve Kudüs davası şuurunu halkımıza hatırlatmak ve anlatmaktır. Bununla beraber, resim sergimizle Kudüs'ü. Aksa'yı ve Filistin'i tanımalarını sağlamak istiyoruz. Kermesten elde edilecek gelirle inşallah, Gazze'deki kardeşlerimizin yaralarını sarmak için katkıda bulunmak istiyoruz. Evleri yıkılanlara bir nebze yardımcı olmak istiyoruz. Bu nedenle tüm halkımızı davet ediyoruz. Siz de buyurun gelin, Filistin davasını tanıyın. Gazze'de olanlara şahit olun. En azından Nemrud'un Hazreti İbrahim'i (Aleyhisselam) yakmak için yaktığı ateşi söndürmek için su götüren karınca misali safımızı belli edelim ve Hakk'ın ve HAMAS'ın destekçileri olduğumuzu ifade edelim. Gazze'nin yanında olduğumuzu tüm dünyaya ilan ediyoruz. Kermesimiz inşallah bir hafta sürecek, her akşam burada olacağız. Filistin marşlarını dinleyeceğiz. Kudüs davasını konuşacağız. Kermes bittiğinde de inşallah, Gazze'de zulüm devam ettiği sürece kardeşlerimiz için nöbetimize devam edeceğiz."

 "Gazze için yapılan kermese ailece katıldık"

Mehmet Çakıl

Sanayi Sitesi İmam Hatibi Mehmet Çakıl, "Gazze için yapılan kermese biz ailece katıldık.  Filistin'e Gazzeli kardeşlerimize yardım amacıyla buraya geldik. Evet, belki bu azdır, bu yetersizdir. Fakat en azından safımızı belli ederek onlara nasıl bir destekte bulunacağımızı gösterdik. İnşallah yapacağımız yardımlar onlara birebir ulaşacaktır. 1948'den beri işgalcilerin yaptığı zulüm ve katliamlar, Müslümanların sessiz kalmasıyla bugüne gelmiştir. Bugün çocuk, kadın, yaşlı demeden tonlarca ağırlığında bombalar bir şehrin, bir milletin üzerine yağdırılıyor. Amerika, Avrupa Birliği… Bunlardan güç alarak ve Müslümanların sessizliğini de bahane ederek adeta bir soykırıma dönüşmüş bir katliam yapıyor. Evet, Müslümanların bu direnişi için bir bedel ödemesi gerekiyor ve Gazzeli kardeşlerimiz o bedeli ödüyor. İnşallah bu bedel boşuna gitmeyecek. Müslümanların dirilişine, bir olmasına ve vahdet olmasına katkı sağlayacak. Ama onlar kanlarıyla, kendi canlarıyla bu bedele hazırdırlar ve bizim Müslümanlar, özellikle Müslüman devletlerimiz, devlet başkanlarımız, hiçbir ses, hiçbir tepki göstermiyor, yani engelleyici bir tepki göstermiyor. Evet, millet bazında elhamdülillah her ülkede Müslüman ülkelerinde yürüyüşler kınamalar oluyor. Ama bizim isteğimiz devlet nezdinde kınamadan öteye bir harekete geçmelerini istiyoruz." 

"Artık bir müdahale gerekiyor"

Yılmaz Gümüş

Kermese katkı için ellerinden geleni yaptıklarını belirten HÜDA PAR Midyat ilçe Başkan Yardımcılarından Yılmaz Gümüş, "Ne söylenebilir ki yani ağlanacak halimize gülüyoruz. Biz burada kınıyoruz. Onlar orada kardeşlerimizi öldürüyor. Biz burada miting yapıyoruz, eylem yapıyoruz, yürüyüş yapıyoruz. Onlar orada kardeşlerimizi öldürüyorlar. Biz halk olarak faaliyetimizi dile getirip bir basın açıklaması yapıyoruz. Hükümetimiz de bir an önce elinden geleni yerine getirmesi lazım. Artık bir müdahale gerekiyor. Bir yaptırım gerekiyor. Artık elçilikler mi kapatılır? Suları mı kapatılır ne gerekiyorsa bir an önce yapılması gerekiyor. Biz halk olarak hükümetin yanındayız. Bu konuda hükümetin hangi konuda yardıma ihtiyacı varsa biz yardıma hazırız. Kermes güzel, halkın desteği oluyor. Ve olması gerekiyor, yapılması gerekiyor. Bunlar yapılması gereken şeylerdir ama yeterli mi? Değildir. Biz buradan bir şekilde bu paraları ve buradan gelen halkın maddi desteğini ulaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Desteğe ihtiyaçları olan oradaki kardeşlerimizin maddi manevi, yaşam ve barınma malzemesi ve gıda malzemesi her türlü desteğe ihtiyaçları var. Daha fazlasını yapmamız lazım." diye konuştu.  (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir