• DOLAR 32.504
  • EURO 34.783
  • ALTIN 2499.528
  • ...
Afganistan hükümetinden, mülteciler için "Yüksek Komisyon" kurma kararı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Sözcü Mücahid'in imzasıyla yayımlanan bildiride, Afganistan İslam Emirliği lideri Hibetullah Ahundzade'nin emriyle mültecilerin sorunlarıyla ilgilenmek üzere yüksek bir komisyonun oluşturulduğunu belirtti.

Pakistan hükümetinin, Afganistanlı mültecileri tüm normlara aykırı olarak sınır dışı etme kararı aldığı belirtilen bildiride, "Pakistan'dan ve diğer ülkelerden zorla sınır dışı edilen Afgan mültecilerin sorunlarını çözmek amacıyla, İdari İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mevlevi Abdusselam Hanefi'nin başkanlığında 31 üst düzey yetkiliden oluşan yüksek bir komisyon oluşturuldu. Afganistan İslam Emirliği, yetenekleri dahilinde temel hizmetleri sağlamak amacıyla 8 bölüm ve 31 maddelik prosedürü onayladı. Uygulama için bir sekretarya ve 12 komitenin kurulması onaylandı." ifadelerine yer verildi.

Kurulan komitelerin, yetki alanlarına göre göçmenlere kimlik tespiti, teşhis, nakil, temel ve sağlık hizmetleri ile geçici barınma hizmetleri sağlayacağı; iş adamları ve sanayicilere yönelik ise farklı bir prosedürün uygulanacağı kaydedildi.

Afganistan'da 2021'de yönetim değişikliği üzerine bazı endişeleri gerekçe göstererek başka ülkelere gidenler için de teminat verilen bildiride, "Yurtdışına giden vatandaşlarımızın hiçbir sıkıntı yaşamadan geri döneceklerinin ve ülkelerinde onurlu bir hayat yaşayacaklarının teminatını veriyoruz." denildi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir