• DOLAR 31.035
  • EURO 33.806
  • ALTIN 2027.065
  • ...
Sağlık çalışanlarından Gazze'deki katliam ve soykırıma tepki açıklaması
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Sağlık-Sen Midyat Şubesi, siyonist işgal rejimi tarafından haftalardır Gazze'de Filistinli Müslümanlara yönelik düzenlenen saldırıları basın açıklamasıyla protesto etti. 

Midyat Devlet Hastanesi önünde düzenlenen basın açıklamasını okuyan Sağlık-Sen üyesi Ekrem Demir, Gazze'de savaş suçunun işlendiğini, hastanelerin bombalanmasına dünyanın seyirci kaldığını söyledi.

Sağlık-Sen olarak yaşanan bu vahşete kayıtsız kalmamız mümkün değildir! ifadelerine yer verilen basın açıklamasında  şunlar kaydedildi:

"İki yüzlü batı vahşeti görmüyor" 

Gazze'de işgal rejimi tarafından soykırım yapıldığını ifade eden Demir, "Gazze'de bebekler, çocuklar, kadınlar, siviller katledilmekte. Hastaneler, okullar, camiler bombalanmakta. Uluslararası toplum, medeni (!) Avrupa, Gazze'deki soykırımı film izler gibi izlemektedir. İki yüzlü batı uygarlığı, Gazze'de başını kuma gömmüştür. İki yüzlü batı bu vahşeti görmemektedir." dedi. 

"İnsan hakları savunucularından haber var mı?" 

İnsan hakları örgütlerinin ise üç maymunu oynadığını vurgulayan Demir, "Dünya Sağlık Örgütünden ses çıktığını duydunuz mu? İnsan hakları savunucularından haber var mı? Gazze'de şu anda sivil binalar bombalanıyor. Hastaneler bombalanıyor. İbadethaneler bombalanıyor. Çocuklar öldürülüyor. Kadınlar öldürülüyor. Yaralılar ve sağlık çalışanları öldürülüyor. Ambulanslar vuruluyor. İnsan sağlığına hizmet eden kurumlara, hastanelere saldırı yapılması insanlık dışıdır, insanlık suçudur." ifadelerini kullandı. 

"Gazze'de hastaneler hizmet dışı kalmıştır" 

Savaşlar dahil her dönemde hastanelerin saldırılmayan, en korunaklı alanlar olarak kabul gördüğüne dikkat çeken Demir, şöyle devam etti: 

"Ancak bugün, katil israil, hastaneleri gözünü kırpmadan vurmaktadır. İnsan sağlığına hizmet eden kurumların hangi şartlarda, hangi gerekçe ile olursa olsun saldırıya maruz kalması kabul edilemez. Gazze'de hastaneler hizmet dışı kalmıştır. Sağlık merkezleri, elektrik kesintisi ve yakıt tükenmesi nedeniyle hizmet veremiyor. Tıbbi destek ve ilaç yardımları engellendiği için ulaşamıyor, insanlığın ve merhametin önü kesilmiştir, yolu bağlanmıştır." 

" Yoğun bakımdaki bebekler çaresiz! Ölüme mahkûm edilmiş durumda! " 

Gazze'de çocuklar ilaç ve elektrik olmadığı için öldüğünü belirten Demir, "Yoğun bakımlarda bebekler can veriyor. Yaralılara bakım yapılamıyor. Tüm devletler ve uluslararası kuruluşlar bir an önce Gazze'de insani ateşkesin tesisine yönelik girişimlere samimiyetle destek vermelidir. İsrail makamları, insanlığa karşı işlenen suçlara, savaş ve saldırı suçlarına bakan Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalıdır." dedi. (İLKHABu haberler de ilginizi çekebilir