• DOLAR 31.002
  • EURO 33.569
  • ALTIN 2022.015
  • ...

Konuyla ilgili İLKHA muhabirine açıklamalarda bulunan Batman Tüm Emlakçılar Birliği Derneği Başkanı Mehmet Emin Değirmenci, ilan sitelerinde hem satılık hem de kiralık ev ilanlarının arttığına dikkat çekti.

Uzun bir süre sonra ilk kez konut ve kira fiyatlarında düşüş yaşandığını vurgulayan Değirmenci, bu düşüşün önümüzdeki yılın mart ayına kadar devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Fiyatındaki fahiş artış nedeniyle kimsenin neredeyse artık konut sormaz hale geldiğini ifade eden Değirmenci, bu durumun konut satışını durma notasına getirdiğini kaydetti.

Şu anki mevcut şartlarda kimsenin ev sahibi olamayacağını belirten Değirmenci, hükümetin TOKİ evlerine ağırlık vererek uygun fiyata konut satışı yapması gerektiğini söyledi.

Mehmet Emin Değirmenci

"Kiralık daire ve konut soran yok"

Bu yıl temmuz ayına kadar hem satılık hem de kiralık daire fiyatlarının aşırı derece yükseldiğini anımsatan Değirmenci, "Okullar tatil olduktan sonra hem daire satışları hem de kiralık dairelerin fiyatları durgunluğa geçti. Eylül ayı sonlarına doğru ve ekim ayı itibariyle kiralık daire soran yok. Şu an Batman ilanlarında neredeyse 530 kiralık, bin 400 civarında ise satılık daire var ama soran yok. Durum böyle olunca fiyatlarda geriliyor." dedi.

"Memurlar bile bu şartlarda konut alamaz"

Konut fiyatlarının aşırı bir şekilde yükseldiğini aktaran Değirmenci, "Şu an Batman'da normal bir daire fiyatı 2 milyon ila 8 milyon arasında seyrediyor. Aşırı fiyat yükselmesinden dolayı memur kesimin bile bu şartlarda daire alması mümkün değil. Normal bir vatandaş da alamaz. Ancak peşin parası olan varsa alabilir." diye konuştu.

"TOKİ eliyle ev yapılırsa en az 50 bin başvuru olur"

Şu anda hem kira hem de daire fiyatlarının düşüşe geçtiğini belirten Değirmenci, şöyle devam etti:

"Marta kadar fiyatlar yükselmez, hatta düşer. Bir de önümüzde yerel seçimler var. Bundan dolayı seçime kadar daire fiyatlarının yükseleceğini tahmin etmiyorum. Bu durumdan dolayı müteahhitlerde çok zor durumdadır. Çünkü içinde bulunduğumuz ekonomik krizden dolayı daire maliyetleri de çok yüksek durumda. Devlete çağrımız maliyetlerin düşürülmesidir. Maliyetlerin yükselme sebeplerinin en başında ise akaryakıt geliyor. Akaryakıt, inşaat ürünlerinde fiyat yükselmesine neden oluyor. Batman'da TOKİ yapılırsa inanıyorum ki en az 50 bin başvuru olacaktır." (İLKHA)