• DOLAR 32.41
  • EURO 34.551
  • ALTIN 2460.309
  • ...
Davutoğlu: İsrail Büyükelçisi derhal Türkiye'den gönderilsin
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Davutoğlu'nun açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde:

Dün gece Gazze'de yaşananları izlerken yürekleri parçalanan ve muhtemelen bütün gece dualarla ve hüzünle geçirip bugün bu salona teşrif eden değerli kardeşlerim, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Gazze kuşatması tam 17 yıldır sürüyor. 17 yıldır bir halk, dünyayla iletişimi kesilmiş, her türlü baskıya, her türlü hava saldırısına açık halde vicdanlara seslenmeyi bekliyor.

Gazze'yi bir terör devleti gibi görenlere sesleniyorum: Stalingrad kuşatmasının kahramanlarını ananlar; Nazilere Hitler'e karşı, Bosna'da hep beraber yüreği çarpanlar, neden Gazze'ye sessiz kalıyor?

Gazze'de bir terör var ve direnen bir şehir var, Stalingrad gibi, Saraybosna gibi...

Bir halka empati yapılmasını istiyoruz. Bir farkı var Gazze'nin Stalingrad'dan. Stalingrad savunulurken arkalarında bir koalisyon kuvvetleri vardı. Kızılordu, İngilizler, Fransızlar yani bir ittifak vardı. Saraybosna'yı küresel güçler ihmal ettiler ama en sonunda yine de Bosna'nın arkasında durmak zorunda kaldılar. Şimdi ise küresel güçler de islam dünyası da ip gibi dizildiler İsrail'in arkasında.

İsrail'i ziyaret ederek arz-u hürmet eden Amerikan Başkanı Joe Biden, "Ben kalben bir siyonistim" dedi. BM'nin kararı var siyonizmi ırkçılık olarak tanımlayan.

Gazzeliler yalnız, Gazzeliler suçlu muamelesi gören masumlar...

Amerikan donanması dizildi Doğu Akdeniz'e. Küçücük bir koridora, Yalova'dan daha küçük bir alana sıkışmış 2 buçuk milyon insan için 2 uçak gemisi geldi Doğu Akdeniz'e. İngiliz Kraliyet Donanması geldi, İngiliz başbakanı gitti ve dün hastane bombalanırken Almanya başbakanı İsrail'deydi. Bir haber gelince havaalanında bomba geliyor diye başbakan ve bütün heyet yere yattılar. Peki ya Gazzeliler ne yapsın sayın Alman başbakanı?

Batı'da gizli bir suçluluk duygusu vardır Yahudilere karşı. Çünkü defalarca onları katlettiler, defalarca onları gettolara hapsettiler. Onlar için İsrail'e karşı konuşmak kolay değil. Ama biz asla böyle bir suçluluk duygusuna sahip değiliz. Hiçbir İslam şehrinde Yahudi gettosu yoktur. İslam tarihinin hiçbir yerinde Yahudi katliamı yoktur. Biz Osmanlı torunları 1492'de İspanya'da yok edilmek üzere olan Yahudileri Selanik'e İzmir'e kabul eden bir tarihin temsilcileriyiz. Herkes çekinebilir İsrail'e karşı ama biz Türkler, biz Müslümanlar asla bu duyguya sahip değiliz. Onlara üstün ırk olmadıklarını söyleyecek yegane millet biziz.

Geçmişte olsaydık Nazilere karşı Stalingrad'ın yanında olur isek şimdi de Gazzelilerin yanındayız, yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Uluslararası hukukta diyor ki; tarih 1947 BM kararı: Filistinlilerin kendi kaderini tayin etme hakkı vardır. BM'nin ilk kararlarından biridir. Peki Gazzelilere kendi kaderlerini tayin etme hakkı verildi mi? Filistinlilere verildi mi? Hayır. 75 yıldır kendi kaderi için mücadele eden yiğit bir halktan bahsediyoruz Gazze'den bahsederken.

1993'te Filistin Halk Kurtuluş Örgütü, dünyanın her yerinde silahlı direniş yaptıktan sonra Yaser Arafat Oslo barış sürecini kabul etti. Vaveylayla ilan edildi iki devletli çözüm. 30 yıl geçti, nerede Filistin devleti ve siz neredesiniz ey İsrail ağzıyla konuşan kalemşörler?

Biz gerektiğinde Yahudilerin hukukunu da Yahudilerden daha iyi koruruz. Hiç kimseye düşmanlığımız yok. Barışın öncülüğünü de yaparız, onuru için ayağa kalkan bir şehrin arkasında da yiğitçe dururuz. Kimseden korkmayız, kimseden yılmayız, kınayanın kınamasından korkmadan dimdik ayakta dururuz.

30 yıldır Mahmud Abbas, bir devlet başkanı muamelesi görüyor mu? Bulunduğu başbakanlık sarayından Ramallah'tan Namlus'a geçebilir mi İsrail'in izni olmadan. Doğu Kudüs'e gidip Mescid-i Aksa'da bir cuma namazı kılabilir mi? Nerede Filistin devleti?

Vicdan sahipleri seslerini yükseltmezse, dünya vizdansızların eline kalır. Kahramanlık dediğimiz şey muhtemel ve mümkün olanı yapmak değildir, muhtemel ve mümkün olanı herkes yapabilir. Kahramanlık herkesin yapılmaz dediği anda yapılması gerekenlerin yaptıkları fiildir. İstiklal savaşında olduğu gibi Çanakkale'de olduğu gibi. Küçük bir yarımadaya nasıl Mehmet Akif'in deyişiyle yedi düvel saldırmışsa şimdi de küçük bir Gazze Şeridi'ne 7 düvel saldırıyorsa biz mazlumların yanındayız.

Şimdi sadece söz söyleme değil, eylem vaktidir. Karamollaoğlu'yla Filistin Büyükelçiliği'ni ziyaret ettiğimiz sırada 12 maddelik bir eylem açıklamıştık.

Sayın Erdoğan'a sesleniyorum; derhal ulusal yas ilan edin.

Derhal bir TBMM heyeti oluşturulsun. Dışişleri Bakanlığı'na ve Mısır'a müracat ederek refah kapısına ve bu bombalanan hastaneyi görmek üzere BM'ye müracat ederek hastaneye gitsin.

İçişleri Bakanlığı'na sesleniyorum; dün yapılan Filistin'e destek için toplanan vatandaşlarımıza sıkılan biber gazı ahirette hesabı sorulacak bir eziyettir. Hiçbir gösteri engellenmesin. Burası İngiltere değil, Almanya da değil.

Türkiye derhal insani yardım koridoru açılmasına öncülük etsin. Mısır'la derhal görüşülsün ve Vefa kapısından koridor açılsın.

İsrail büyükelçisi derhal Türkiye'den gönderilmelidir.

İslam İşbirliği Teşkilatı derhal liderler düzeyinde toplansın.

Ateşkes ilan etmemesi halinde İsrail'e uygulanacak müeyyideler İslam ülkeleri tarafından topluca açıklansın ve bu müeyyidelere herkes uysun.

Gazze'nin imarı için derhal bir fon oluşturulsun.

İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinden oluşan Gazze'de bir garantörler topluluğu oluşturulsun.

BM Güvenlik Konseyi, Oslo sürecinde söz verilen Filistin devletinin kurulması ile ilgili net bir takvim açıklasın.

BM talepleri reddederse derhal BM Genel Kurulu toplantıya çağırılmalı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir