• DOLAR 32.849
  • EURO 35.259
  • ALTIN 2449.898
  • ...
Afganistan Kızılayı deprem bölgesine yardım ulaştırıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

En büyüğü 6,3 en küçüğü ise 4,6 büyüklüğünde meydana gelen 8 depremin oluşturduğu tahribat ve yol açtığı kayıplar saatler ilerledikçe artmaya devam ediyor.

Savunma Bakanlığı, Afganistan Kızılayı, Sağlık Bakanlığının yanı sıra gönüllülerden oluşan ekipler depremin ilk anından itibaren bölgeye ulaşarak bir yandan kurtarma çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da depremzedelerin ihtiyaçların karşılamak için büyük çaba harcıyor.

Deprem bölgesine insani yardım ve sağlık hizmetlerini ulaştırmak için dünden bu yana sevkiyatlarını sürdüren Afganistan Kızılayı (ARCS) bu sabah da bölgeye yardım ulaştırdı.

Birçok köyün tamamen yıkıldığı depremlerde, Afganistan İslam Emirliği Doğal Afetlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın paylaştığı resmi rakamlara göre şu ana kadar 2 bin 53 kişinin hayatını kaybettiği, 9 bin 240 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

ARCS, depremden etkilenen bölgelere çadır, branda, su depolama malzemesi, battaniye, giysi, mutfak malzemesi ve çok sayıda gıda malzemesi gönderdiğini açıkladı.

Depremzedelere gıda ve içme suyu dağıtan ARCS, çok sayıda yardımın da yola çıktığını kaydetti.

ARCS personeli ve gönüllülerden oluşan ekipler, bir yandan yardım çalışmalarını sürdürürken bir yandan da kurtarma çalışması sürdürüyor.

Çadır kurma çalışmalarını aralıksız sürdüren ARCS, acil durum kampı ve barınaklar da inşa ediyor. ARCS şu ana kadar 10 bin kişiye sıcak yemek ulaştırırken 10 bin kişilik gıda paketi dağıttı.

Afganistan Kızılayı; Türkiye, Katar, Danimarka, Norveç, ICRC Uluslararası Komitesi ve Uluslararası Ulusal Topluluklar Hareketi'ne, depremden etkilenen ailelere acil yardım sağlanması çağrısında bulundu. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir