• DOLAR 32.247
  • EURO 34.906
  • ALTIN 2427.44
  • ...
Dr Kaya: Alınan önlemler ile ileri yaşta Alzheimer riski azaltılabilir
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Alzheimer hastalığı dünyada 35 milyon ve ülkemizde de 700 bin kişide görülen bir beyin hastalığıdır.

Hastalık sadece hastalığı geçiren kişinin değil çevresinde bulunan herkesin hayatını etkilediği için tek başına yaşanan bir hastalık değildir.

65 yaşından sonra başlayan ve yavaş yavaş hayat kalitesini düşüren, fiziksel yetilerin kaybedilmesi ve en son ölümle sonuçlanan bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Tolgahan Kaya, Alzheimer hastalığındaki artışa dikkat çekerek hastalığın "Eşyaların yerini bulamama, yakın zamanda olanları söylenenleri unutma, aynı şeyleri tekrar tekrar sorma, kelime bulma güçlüğü" gibi belirtilerle ortaya çıktığını ifade etti.

Kaya, hastalıktan korunmak için sağlıklı beslenmek, okumak, bulmaca-problem çözmek gibi zihin aktiviteleri, stresten uzak durma ve düzenli uyuma önerilerinde bulundu.

"Aile öyküsü de Alzheimer hastalığı riskini arttıran bir faktördür"

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Tolgahan Kaya yaptığı açıklamada, "Alzheimer hastalığı, beyin işlevlerindeki bozukluklara bağlı olarak zihinsel işlevlerde gerileme, davranış sorunları ve işlevsellikte azalma ile giden dejeneratif bir hastalıktır.  Beyin dokusunda yıkım ve hücre kaybı ile oluşmaktadır Alzheimer, kişinin günlük yaşam faaliyetlerinde bozulmalar ortaya çıkaran ve kişide önemli fiziksel ve psikolojik yıkımlar meydana getiren bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı, 65 yaşın üzerindeki kişilerde %3-10, 85 yaşın üzerinde ise %20-50 oranında görülmektedir. İleri yaş Alzheimer riskini artıran en önemli etkendir. Aile öyküsü de Alzheimer hastalığı riskini arttıran bir diğer faktördür." dedi.

Alzheimer hastalığının genel olarak 3 evreden oluştuğunu belirten Kaya, "Erken evrede; kısa süreli bellekte sorunlar, aynı soruları tekrar etme, günlük işlerde takılmalar, yeni beceriler öğrenmede zorluk, gerginlik gibi fark edilmesi zor küçük değişiklikler başlar. Orta evreye geldiğimizde; yaşamı etkileyen unutkanlıklar, kaybolma riski, yakınlarını karıştırma, davranış bozuklukları (suçlamalar, bağırmalar, hakaret etme), günlük işlerde zorluklar gibi belirgin fark edilen bulgular oluşmaktadır. İleri evrede hasta artık bakıma muhtaç hale gelmektedir." diye konuştu.

"Korunma yöntemleri ileri yaşlarda bu hastalık riskini azaltmada önemlidir"

Alzheimer hastalığından korunma yöntemlerine değinen Kaya, "Alzheimer hastalığından korunma yöntemleri ileri yaşlarda bu hastalık riskini azaltmada önemlidir. Bunlar; sigara ve alkolün bırakılması, şeker ve tansiyon hastalıklarının yakın takibi ve tedavisi, beyni aktif tutacak hobiler yapılması örneğin; bulmaca, kitap okuma, satranç, sudoku, müzik aleti çalma gibi, düzenli egzersiz yapmak da oldukça önemli korunma yöntemlerindendir. Ayrıca kişini sosyal hayattan kopmadan çevresiyle iletişimde olması aktif kalması beyin sağlığı açısından gerekli bir faktördür." ifadelerini kullandı.

Kaya, son olarak şunları söyledi:

"Alzheimer hastalığı hem kişinin kendisini hem de bakım veren kişilerin hayatını önemli ölçüde etkilemektedir. Maalesef şu an için hastalığı geçirecek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, elimizdeki ilaçları süreci yavaşlatmaya yönelik etki göstermektedir. Bu nedenle öncelikli hedef korunma yöntemlerini hayatımızda uygulamak olmalıdır. Sonraki süreçte belirtilerin erken dönemde farkında olup tanı ve tedavi sürecini başlatmak önemli bir adımdır." (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir