• DOLAR 32.219
  • EURO 34.988
  • ALTIN 2452.68
  • ...
Uzmanlar: Göz bozuklukları çocukların okul başarısını etkileyebilir
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Çocuğun tahtaya gözlerini kısarak bakması, gözlerini kırpıştırması ya da kitap okurken satırları atlaması gibi durumların göz bozukluğuna işaret olabileceğini belirten Bursa Şehir Hastanesi Uzm. Dr. Güler Kılıç, çocukların düzenli kontrole getirilmemesi sebebi ile okul başarılarında bir düşüklük olabileceğini, bu konuda ailelere çok büyük görev düştüğünü ve öğretmenlerin söylediklerini mutlaka dikkate alınması gerektiğini söyledi.

"Basit bir göz problemi ile bu sorunun çözülebileceğini aklımızdan çıkarmayalım"

Güler Kılıç

Yılda bir kez herhangi bir problemi olmayan çocukların göz muayenesi olması gerektiğine dikkat çeken Kılıç, "Eğer ki öğretmen veliyi çocuğun okul başarısında düşme, özgüven eksikliği gibi bir durum sebebi ile uyarırsa hemen aklımıza kötü bir şey getirmeden önce belki basit bir göz problemi ile bu sorunun çözülebileceğini aklımızdan çıkarmayalım. Bu gibi durumlara baş ağrısı da eşlik ediyorsa - ki göz hastalıkları ile eşlik edebiliyor-  çocuk hastalıkları hekimine muayene olduktan sonra biz göz doktoruna başvurmalarını istiyoruz." diye belirtti.

"Tedavi ile çocuğun baş ağrısı yakınmaları azalabilir"

Kılıç, "Halk arasında göz bozukluğu dediğimiz; miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi göz kırma kusurlarının tanısını burada koyuyoruz. Örneğin hipermetropisi olan çocuğun özellikle yakın görme bozukluğu gözlük ile düzeltilebilir. Bu tedavi ile çocuğun baş ağrısı yakınmaları azalabilir. Çocukta sadece kırma kusurlarının tedavi edilmesiyle çocuğun okul başarısında gözle görülür artış olabileceğinden öğretmenlerin, velileri uyarmaları halinde göz hekimine başvurmalarını öneriyoruz." ifadelerini kullandı.

"20 dakikada bir gözler dinlendirilmeli"

Çocuklarda ekran maruziyetinin önüne geçmek için yapılması gerekenleri sıralayan Kılıç, "Burada ailelere görev düşüyor. 20-20-20 kuralı dediğimiz bir yöntem var. 20 dakikada bir 20 saniye 20 metre uzağa bakarak gözü dinlendirme dediğimiz bir göz egzersizi yapmasını istiyoruz. İki saat boyunca sürekli ödev yapacaksa çocuk, ara vererek dersini çalışmalı sürekli ekrana maruz kalmamalıdır. Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi hastalıkların  sadece gözlük veya kontakt lens ile önüne geçebileceğimiz için en azından yılda bir kez çocuklarımızı göz muayenesine getirerek okul başarısını, arkadaşları ile uyumunu kendine güvenini sağlayabiliriz." diye konuştu. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir