• DOLAR 32.934
  • EURO 35.945
  • ALTIN 2537.127
  • ...
Karadeniz'tde tehlikeli yakınlaşma: Rus savaş jeti ile ABD İHA'sı karşı karşıya
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Savunma Kontrol Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Rus hava savunma kuvvetlerinden bir Su-30 savaş jeti, Karadeniz’in hava sahasında Rusya sınırına doğru yaklaşan ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir MQ-9A Reaper keşif İHA'sına eşlik etti.

Rus hava sahası kontrol araçlarının Karadeniz hava sahasında Rusya’nın sınırına doğru yaklaşan bir hava hedefini tespit ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Hava hedefinin belirlenmesi ve Rusya Federasyonu sınırının ihlaline izin verilmemesi amacıyla, hava savunma güçlerinden nöbette olan bir Su-30 savaş uçağı havalandırıldı. Rus savaş uçağının mürettebatı, hava hedefini ABD Hava Kuvvetlerine ait bir MQ-9A Reaper keşif İHA'sı olarak belirledi” denildi.

Rus Su-30 savaş jetinin yaklaşması üzerine yabancı keşif İHA’sının rota değiştirerek Rusya sınırından uzaklaştığı kaydedilen açıklamada, ‘Rus uçağının güvenli bir şekilde konuşlu olduğu havalimanına döndüğü, sınır ihlaline izin verilmediği’ ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

 Bu haberler de ilginizi çekebilir