• DOLAR 32.251
  • EURO 35.002
  • ALTIN 2418.465
  • ...
Diyarbakır'da depremzedeler için inşası süren konutlarda alt yapı çalışmaları başladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Merkez Bağlar ilçesi Oğlaklı Mahallesi'nde 321 blok, 6 bin 40 konuttan oluşan projede inşa çalışmaları hızla sürüyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, konut projesinde alt yapı ve içme suyu için çalışmalara başladı.

DİSKİ ekipleri, bölgede 13 bin 29 metre cazibeli hat, 11 bin 182 metre terfi hattı ve depo tahliye hattı, 2 tane 10 bin metreküp depo ile terfi merkezlerini yapacak.

İçme suyu iletimi için kısa vadede Gözeli su havzasında bulunan mevcut sondajdan borularla yeni yapılacak 10 bin metre küp depoya terfi yapılacak.

İkinci terfi merkezinde ise içme suyu çelik boru ile Oğlaklı TOKİ alanında yapılacak 10 bin metreküp depoya iletimi sağlanacak.

Uzun vadede gelişim ile birlikte artacak nüfus artışına bağlı olarak içme suyu ihtiyacını gidermek için 13 bin 29 metre çelik boru ile mevcut içme suyu arıtma tesisinden cazibe ile depoya aktarımı sağlanacak, terfi merkezi ve hattıyla Oğlaklı deposuna iletimi sağlanması planlanıyor.

Etüt çalışmalarını inceleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, şunları ifade etti:

"İçme suyu projesi bu bölgede yaşayacak olan 100 bin nüfusun ihtiyaç duyulan 200 litre/saniye içme suyu ve 460 litre/saniye olarak öngörülmüştür. İçme suyu kaynağı ile atık su ve yağmur suyu deşarjları ile ilgili saha çalışmalarını yaptık. Atık suların ise paket arıtma tesisi ile çözüleceğini planladık. Yapacağımız çalışmayla Oğlaklı Mahallesi ve çevresindeki yerleşim yerlerinde içme suyu ihtiyacını 2055’ye kadar karşılamayı planlıyoruz." (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir