• DOLAR 32.788
  • EURO 35.16
  • ALTIN 2457.99
  • ...
Okul birincisini konuşturmadılar İDEOLOJİK DÜŞMANLIK
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Enes Durmaz – DOĞRUHABER

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyet töreninde skandal bir iddia ortaya atıldı. Hukuk bölümü birincisi olan Muhammet Emin Ay, törende birincilere tanınan konuşma hakkının kendisinden esirgendiğini belirtti. Öğrencinin konuşmasında 28 Şubat dönemine ve Necmettin Erbakan'a atıflar yaptığı görülürken, İÜ Rektörlüğü, Ay'a mezuniyet konuşması yaptırılmadığı iddiasına ilişkin inceleme başlatıldığını bildirdi.

28 ŞUBAT’I ELEŞTİRECEK DİYE KONUŞTURMADILAR

Sosyal medya hesabından yaşananlara ilişkin bilgi veren Ay, "Her sene mezuniyette yapılan birincilik konuşması İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini birincilikle bitirmeme rağmen bugün yaptırılmaya layık görülmemiştir." ifadelerini kullandı. Başarılı öğrencinin izin verilmeyen konuşmasının metninde, 28 Şubat darbesine ve merhum Başbakan Necmettin Erbakan'a atıf yapılması dikkat çekti. Dekanlığın, konuşma metnini bir gün önceden istediği ve birinci öğrenci Emin’in, konuşturulmayacağından tören esnasında haberdar olduğu öğrenildi.

MAĞDURİYETLERİ DİLE GETİRECEKTİ ANCAK KENDİSİ DE MAĞDUR EDİLDİ

Ay, sosyal medya hesabından yaptırılmayan konuşmasını paylaştı. Metinde 28 Şubat'a atıfta bulunan Ay, annesinin o dönem İstanbul Üniversitesi'nde okuduğunu ancak çarşaf giydiği için okuldan ayrılmak zorunda kaldığını ifade etti. Ay ''Daha, yakın bir süre evvel ülkemiz, toplum yapısını yok sayan 28 Şubat sürecine maruz kaldı. Öncesi ve sonrasıyla bu dönemin oluşturduğu travmaların ve bıraktığı izlerin silinmediğinin en yakın şahitlerinden olduğumu; mezuniyetin 4 ağustosta yapılacağı haberini ailemle paylaştığımda annemin mezuniyete gelip gelemeyeceğini bana sormasıyla bir kez daha derinden hissettim. 28 Şubat sürecinin bırakmış olduğu iz nedeniyle taşımasından onur ve gurur duyduğum çarşafından dolayı zamanında atıldığı İstanbul Üniversitesine evladının mezuniyet törenine gelemeyeceğini düşünmüştü. Annem, İstanbul Üniversitesinde Fen Fakültesi biyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyken başörtüsü yasağı nedeniyle okulu bırakmak mecburiyetinde kaldı. Bugün ona yarım bıraktırılan İstanbul Üniversitesinin, Hukuk Fakültesini birinci olarak bitirmenin haklı gururunu yaşıyor, bu nedenle bu konuşmamı anneme atfetmek istiyorum. Hamdusenalar olsun ki isminde ikna özünde icbar olan odalar bir daha asla açılmamak üzere kapandı. Artık bu gibi hukuksuz durumların önünde durmak bizim boynumuzun borcudur" diye yazdı.

“İSLAM DİNİ BU AZİZ TOPRAKLARIN VAZGEÇİLEMEZ BİR PARÇASIDIR”

Ay'ın sosyal medyadan paylaştığı konuşma metnindeki diğer ifadeler ise şöyle: "Sayın bakanım, sayın dekanım, kıymetli hocalarım, değerli misafirler ve sevgili arkadaşlarım hepiniz hoş geldiniz. Bugün sizlerin karşısında bu konuşmayı yapmanın gururunu yaşıyor ve bu nedenle Allah'a hamd ediyorum. Bidayeti parlak olanın nihayetinin de parlak olacağı düşüncesiyle 4 sene önce bismillah diyerek başladığım hukuk fakültesini sonunda da besmele ile bitirebilmek nasip oldu. Hukuk fakültesini; kendime çizdiğim yoldan sapmadan, kendi kimliğimi kaybetmeden bitirebilmek, nezdimde 4 sene boyunca almış olduğum notlardan çok daha kıymetlidir. Kanaatimce, hukukçular olarak göz önünde bulundurmamız gereken bir diğer husussa içinde bulunduğumuz toplumun yapı dinamikleridir. Bir hukukçu, ideolojisi ne olursa olsun hukuku içinde bulunduğu toplumun kültüründen ayrı olarak düşünmemelidir. Batı'nın evrensel olarak dayattığı birçok değerin aslında evrensel olmadığı, hatta bunların bizim toplum yapımızla taban tabana zıtlıklar içerdiği yadsınamaz bir gerçektir. Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın da söylediği gibi bu milletin külüne üflesen altından iman çıkacaktır. İslam dini bu aziz toprakların vazgeçilemez bir parçasıdır ve fakültemizin kapısındaki fetih müjdesi ayetleri de bunun nişanesidir'

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İNCELEME BAŞLATTI

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü, Hukuk Fakültesi Mezuniyet Töreni'nde fakülte birincisi Muhammet Emin Ay'a mezuniyet konuşması yaptırılmadığı iddiasına ilişkin inceleme başlatıldığını bildirdi. Rektörlükten yapılan açıklamada, "İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden birincilikle mezun olan sevgili öğrencimiz Muhammet Emin Ay’ı tebrik ediyor, meslek hayatında başarılarının devamını diliyoruz. Hukuk Fakültemizin mezuniyet töreninde gerçekleşen üzücü durumla ilgili olarak Rektörlüğümüzün gerekli incelemeyi başlattığını kamuoyunun bilgisine sunarız" denildi.

YÖK TARAFINDAN İVEDİLİKLE GEREĞİ YAPILMALIDIR

Yaşanan hukuksuzlukla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı AV. Mahmut Şahin, “Öncelikle İmam Hatip Lisesi mezunu olan ve İstanbul Hukuk Fakültesi’ni birincilikle bitirmiş Muhammet Emin Ay kardeşimin bu üstün başarısını bir hukukçu ve meslektaşı olarak tebrik ediyor, hukuk mücadelesinde kendisine azim ve kararlılık diliyorum. Muhammet Emin kardeşimizin mezuniyet konuşmasının metninin İstanbul üniversitesi hukuk dekanlığı tarafından adeta sakıncalı bir metin kategorisine alınıp kendisine konuşma hakkı verilmemesi ve ayrımcılığa tâbi tutulması, hangi saik ve gerekçelerle yapılmış ise bir an önce etkin bir soruşturma kapsamında tespit edilip YÖK tarafından ivedilikle gereği yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

28 ŞUBATVARİ BİR İDEOLOJİK TAHAMMÜLSÜZLÜK

Şahin, “Üniversiteler, sadece ülkenin teknik açısından geleceğini inşa eden eğitimli kadroların yetişmesine sağlayan kültür ocakları değildir. Aynı zamanda şiddeti bir yöntem olarak görmeyen bütün fikirlerin medenice tartışıldığı hür ve bağımsız kültür ocaklarıdır. Muhammet Emin kardeşimiz, fikirlerin medeni bir zeminde tartışıldığı bir kültürel sürecin neticesinde, inancının kendisine kazandırdığı bir özgüven ile okuduğu bölümden hepimizi gururlandıran bir başarı elde etmiştir. Bu topraklarda İslam'ı bir hayat modeli ve kimlik olarak ittihaz etmiş bireylerin önü hep birtakım türedi ve yersiz korkularla kapatılmıştır. Medeni bir ülkenin inşasında ortaya koydukları başarılar, hep büyük bir ideolojik tahammülsüzlükle karşı karşıya gelmiştir. Muhammet Emin kardeşimizin akademik başarısı, 28 Şubatvari bir ideolojik tahammülsüzlüğe kurban edilmek istenmiştir.” dedi.

İTHAL ZİHNİYETE ÖZLEM DUYANLARIN HAZIMSIZLIĞI

Yaşanan hazımsızlığa dikkat çeken Şahin, “Ülkenin dindar ve vicdan sahibi kesimleri olarak, darbeci ve vesayetçi zihniyetin artıklarının, bize bin yıl boyunca yaşattırılacağı söylenen 28 Şubat sürecinin uzantısı konumunda olan hiçbir siyasi ve idari uygulamaya müsaade edilmemelidir. Muhammet kardeşimiz, konuşma metninde gayet müspet bir üslupla, aklî ve medeni bir tarzda hukuki garabetlerle dolu 28 Şubat sürecini tenkit etmiştir. Bu noktada onun bu haklı eleştirileri üniversite yönetimi tarafınca sahiplenmesi gerekirken aksine vesayetçiliğe, darbeciliğe ve bunları doğuran batıcı ithal zihniyete özlem duyanların hazımsızlığına maruz kalmıştır.” İfadelerini kullandı.

BÜYÜK BİR YASAKÇI İDARİ ZİHNİYET İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Etkin bir soruşturma çağrısında bulunan Şahin son olarak şöyle konuştu; “Bu ülkenin medeniyet değerleri ile çatışan, toplumun kültürel manevî yapısıyla zıtlık teşkil eden, toplumsal vicdana ve insan fıtratına savaş açmış her türlü ideoloji, fikri eğilim ve sapkınlık teşkil eden görüşün, ne idüğü belirsiz despotik pespaye İZM’lerin pazarlandığı ve propagandasının yapıldığına şahit olduk. Ancak akademik kürsülerde başarılı olmuş bir kardeşimiz; Müslüman bir ülkede, her sahada vesayet odaklarının geriletildiği bir Türkiye gerçeğinde, hiçbir baskı ve yasağa takılmadan gönül rahatlığıyla inancının kendisine verdiği hissiyat ve kavramlar ile mezuniyet konuşmasını yapamıyorsa, hukukun İslam medeniyeti ve Müslüman kimlik noktasındaki ehemmiyetine vurgu yapamıyorsa, büyük bir yasakçı idari zihniyet ile karşı karşıyayız. Ülkenin idarecilerine bu hususta, büyük sorumluluklar düşmektedir. Düşünce özgürlüğü noktasında her ne kadar makul düzeyde de olsa yol alındıysa da bu tür hukuksuzların ve ideolojik hazımsızlıkların ara ara cesaret bulup, tezahür ederek ülkenin başarılı gençlerini mağdur etmemesi için etkin bir soruşturma yapılması ve despotik anlayış mutlaka mahkum edilmelidir.”

ÖĞRENCİYE DESTEK OKUL YÖNETİMİNE TEPKİ YAĞDI

Sosyal medya üzerinden Muhammet Emin Ay’a destek açıklamalarında bulunan çok sayıda kurum ve kişi okul yönetimini kınadı. İşte o mesajlardan bazıları;

Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili İsa Mesih Şahin: Sevgili Muhammet, başarın için tebrik ediyorum. Mutluluğuna gölge düşüren anlayışı da ayıplıyorum. İstanbul Üniversitesi’nden açıklama ve özür bekliyoruz; Muhammet Emin Ay, birincilikle bitirdiği hukuk fakültesinin mezuniyet töreninde, 'birincilik konuşması' hakkından neden mahrum bırakıldı?

HÜDA PAR Gençlik Kolları Başkanı Hamdullah Er: Muhammet Emin Ay, 28 Şubat'ı kıymetli annesinin yaşadığına benzer bir şekilde 2023 yılında bir kez daha yaşamış. Fotoğraftaki olayın bir benzeri tekerrür etmiş. Niye etmesin ki? Besmele ile başlayıp besmele ile bitirmiş. İman ettiği Kur'an-ı Kerim'den ayetler konuşmasını süslemiş. Peygamber efendimizin (sav) hadisine yer vermiş. Mustafa Kemal'den değil, Erbakan Hoca'dan alıntı yapmış. Batı'nın evrensel olarak dayattığı normların, toplumun kültürü ve inancıyla taban tabana zıt olduğunu belirtmiş. Toplumun kültürel değerlerine, sahip olduğu imana vurgu yapmış. Muhammet Emin Ay, gurur duyulacak bir iş başarmıştır. Takdiri ve taltifi hak etmiştir. Kendisini tebrik ediyor, istikamet üzere hayırlı bir ömür diliyorum.

Gazeteci Yazar Ufuk Coşkun: Muhammet Emin Ay, fakülteyi birincilikle bitirdi ve bölümünün mezuniyet töreninde, 28 Şubat postmodern darbesine ve merhum Başbakan Necmettin Erbakan'a atıf yaptığı konuşmasına izin verilmedi! Neler oluyor? 28 Şubat hala devam mı ediyor?!

EHAD Evrensel Hafızlar Derneği: İstanbul Hukuk Fakültesi’ni birincilikle bitiren Muhammet Emin Ay kardeşimizin mezuniyet konuşmasını her kim ve hangi gerekçeyle engellemişse tespit edilmeli ve gereği yapılmalıdır.

Genç Memur-Sen: İstanbul Üniversitesinin, bölümünü birincilikle bitiren Muhammet Emin Ay kardeşimize ve ailesine hak ettikleri onur ve gururu yaşatmalarını bekliyor, Genç Memur-Sen olarak konunun yakın takipçisi olacağımızı ve mezkur tutumu kınadığımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.

TÜGVA İstanbul Üniversiteler: Seni yok sayacaklar, Sen daha çok var olacaksın! İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren Muhammet Emin Ay kardeşimizin konuşma metni gerekçesiz şekilde engellenmiştir! Bizler de bu engellemelerin karşısında ve kardeşimizin yanında olduğumuzu bildiriyoruz!

Muhammet Emin Ay'a iade-i itibar

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Muhammet Emin Ay'ın mezuniyet töreninde yapacağı 'birincilik konuşması', 28 Şubat zihniyetine karşı bir dil barındırdığından dolayı engellenmişti. Büyük tepki çeken skandalla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Dekan kararı ile birincilik konuşması hakkı engellenen Ay'a iade-i itibar yapıldı. Ay'ın yaşadığı bu mağduriyet sonrası ise Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un harekete geçtiği öğrenildi. Tunç'un Ay'ı telefonla arayarak sahne gerisinden yaşananları kendisinden dinlediği ve tebrik ettiği öğrenildi. Özellikle mütedeyyin kesim tarafından tepkiyle karşılanan skandala YÖK Başkanı Erol Özvar'ın da sessiz kalmadığı ortaya çıktı. Özvar'ın Dekan kararıyla susturulan Muhammet Emin Ay'ı aradığı ve kendisine haksızlık yapıldığının altını çizdiği belirtildi. Hukuk Fakültesi'ndeki hukuksuzluğun ortaya çıkmasıyla beraber İstanbul Üniversitesi Rektörü Osman Bülent Zülfikar da mağdur öğrenci Emin Ay'ı rektörlüğe davet edip kendisi ile görüştü. Muhammet Emin Ay'ı makamında ağırlayan Zülfikar, başarısından dolayı tebrik ederek kendisine plaket takdim etti.

Bu haberler de ilginizi çekebilir