• DOLAR 32.802
  • EURO 35.723
  • ALTIN 2528.54
  • ...
SON DAKİKA
Adalet Bakanı: Bilirkişi incelemeleriyle tutukluluk süreçleri yeniden gözden geçirilecek
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Tunç, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen Hatay'daki incelemelerinin ardından AFAD Koordinasyon Merkezi'nde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Depremlerin ardından Adalet Bakanlığının kriz merkezi oluşturduğunu hatırlatan Bakan Tunç, deprem bölgelerinde yargıda sürelerin 2 Mayıs'a kadar durdurulduğunu belirterek, şu anda yargıyla ilgili normal sürece geçildiğini söyledi.

Yılmaz Tunç, depremlerde 231 yargı mensubunun hayatını kaybettiğini belirtti.

Deprem bölgesinde 131 yeni mahkeme kurulduğunu aktaran Bakan Tunç, depremlerde 15 adliyenin, 11 cezaevinin ağır hasar gördüğünü anımsattı.

Hatay'da son yıllarda yapılan adalet saraylarının yıkılmadığını ifade eden Tunç, az hasar gören binaların ise kısa sürede onarılarak hizmete alındığını kaydetti.

Bakan Tunç, Hatay'da 248 adliye personeli konutu, Samandağ ilçesinde müstakil adliye binası yapılacağını bildirdi.

"Gecikmeye neden olunmaması noktasında süreci hassasiyetle takip ediyoruz"

Hatay'da hasar gören yerlerde incelemelerde bulunduğunu anlatan Bakan Tunç, deprem bölgesinde görev alanlara teşekkür etti.

Yılmaz Tunç, şunları kaydetti:

"Adalet Bakanlığı olarak önümüze çıkacak hukuki süreçlerle ilgili, şu anda devam eden tespit davaları var. Burada bir yoğunlaşma söz konusu. Bunların süratle sonuçlandırılması gerekiyor. Çünkü tespit davalarının neticesine göre hasar gören binaların yıkılıp yıkılmayacağı ortaya çıkacak. Bu süreci de yakından takip ediyoruz. Bir gecikmeye neden olunmaması noktasında da süreci hassasiyetle takip ediyoruz."

Bu haberler de ilginizi çekebilir