• DOLAR 32.536
  • EURO 34.78
  • ALTIN 2493.286
  • ...
SON DAKİKA
Bursa, Avrupa'nın yeşil şehirler programına dâhil edildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Banka ayrıca Bursa'da yeşil politikaların ve yatırımların yaygınlaşmasını desteklemeyi amaçlayan Yeşil Şehirler Eylem Planının geliştirilmesine yardımcı olacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çınarcık Barajı suyunun kente getirilmesi noktasında da önemli bir mesafe kat etti.

Hem Çınarcık Barajı suyunun Bursa’ya ulaştırılması projesi hem de Yeşil Şehirler Mutabakat ve Feragat Sözleşmesi Tarihi Belediye Binası’nda düzenlenen törenle imzalandı.

Törene Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, EBRD Altyapı Sektörü, Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Direktörü Sue Barrett ve BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç katıldı.

Günlük 300 bin metreküp kapasiteli içme suyu arıtma tesisi, 67 kilometre ana isale hattı ve toplamda 21 bin metreküp kapasiteli 3 adet içme suyu deposunun yapılacağı yaklaşık 150 milyon Euro’luk projenin 2025 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenirken, EBRD’den 75 milyon Euro’luk kredi sağlandı. Bursa’nın gelecek 50 yıl boyunca içme suyu sorunu yaşamasının önüne geçecek dev projenin finansmanıyla ilgili olarak, Büyükşehir Belediyesi ile EBRD arasında sözleşme imzalandı. Ayrıca Bursa’nın, EBRD Yeşil Şehirler Programı’na dâhil edilmesiyle ilgili mutabakat anlaşmasına ve feragat sözleşmesi de imza altına alınmış oldu.

"Bursa'nın önümüzdeki 50 yıllık problemini çözecek bir projeye imza atıyoruz"

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, yaptığı konuşmada, "İklim değişikliğiyle mücadelede tüm dünyanın İmzalanan ‘Yeşil Şehirler Mutabakatıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudaki iradesini ortaya koydu. BUSKİ marifetiyle yapılan önemli altyapı yatırımlarımız var. Şu anda 3 ilçemizde belki 20-30 yılın kronik sorunlarını çözecek projelerimiz devam ediyor. Yine aynı şekilde İller Bankası'yla ortak gerçekleşen, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın büyük destekleriyle özellikle Marmara Denizi'nin korunması anlamında ciddi anlamda biyolojik arıtma tesisleri inşaları devam ediyor. Çınarcık Barajı da temiz ve sağlıklı içme suyuna kavuşmak anlamında bizim için çok önemliydi. Bursa'nın önümüzdeki 50 yıllık problemini çözecek bir projeye imza atıyoruz. Bu kredi anlaşmasıyla ve bunu tamamlayıcı nitelikteki Yeşil Şehirler Mutabakatıyla biz bundan sonra yapacağımız, yürüteceğimiz çalışmalarla alakalı ciddi anlamda bir birikimin de, tecrübenin de şehrimize aktarılacağını düşünüyoruz" diye belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile 10 yıldan eski bir ilişkileri olduğunu kaydeden EBRD Altyapı Sektörü, Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Direktörü Sue Barrett, "Büyükşehir Belediyesi’nin Yeşil Şehirler Ağına katılmasıyla bu uzun ilişkinin taçlandırıldığını vurguladı. Barrett, “Bursa’nın Yeşil Şehirlere dahil olmasıyla beraber BUSKİ'nin projesini de ilk proje olarak kabul etmiş oluyoruz. Bizim için bu ilk projeyi finanse etmek çok önemli, çünkü şehir için ne kadar büyük önemi olduğunu biliyoruz. Bursa’nın Yeşil Şehirler programına bu kadar önemli bir projeyle yer almasından ve bu projeye katkıda bulunmaktan mutluyuz" diye konuştu. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir