• DOLAR 32.788
  • EURO 35.16
  • ALTIN 2457.99
  • ...
Yine iş başındalar! Yeni bir salgın!..
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

BM Genel Kurulu Başkanı Csaba Körösi'den “Ulusal, bölgesel ve küresel çabalarımızdaki eksikleri giderip, sonraki salgının benzer bir hasara yol açmasını engellemeliyiz” uyarısı geldi.

CNN Türk haberine göre, Körösi başkanlığında düzenlenen oturumda, dünyanın bir sonraki küresel salgına nasıl daha iyi hazırlanabileceği ele alındı.

BM Genel Kurulu Başkanı Körösi, “Cevaplanması gereken sorular var” diyerek, salgınla mücadeledeki eksiklere dikkat çekti ve “Karanlık günler geride kaldı ama hala cevaplanamayan sorular var. Sonraki salgın ne zaman çıkacak? Nereyi vuracak? İnsanlık etkilenecek mi? Nasıl engelleyeceğiz? Toplumlarımıza en az hasarı vermesini nasıl sağlarız?” ifadelerini kullandı.

Oturumda Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus’da söz aldı. Yeni bir koronavirüs benzeri salgın riskinin yüksek olduğunu söyledi.

DAHA ÖLÜMCÜL

Ghebreyesus, “Koronavirüs küresel sağlık felaketi olarak bitmiş olabilir, ama daha ölümcül bir patojenin ortaya çıkma riski hala var.” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, ayrıca ülkelerin yeni bir ‘salgın anlaşması’ üzerinde çalıştığını duyurarak “Üye devletler bir salgın anlaşması müzakere ediyor. Burada, dünyamızı kırılgan hale getiren eski panik ve ihmal döngüsüne girmeyeceğimize, ortak tehditleri ortak karşılıklarla bertaraf edeceğimiz bir yol izlemeyi taahhüt edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir