• DOLAR 31.011
  • EURO 33.548
  • ALTIN 2023.19
  • ...
SON DAKİKA
STK'lardan "deprem" çağrısı:  HALKIMIZI YARDIMLARINI  SÜRDÜRMEYE DAVET EDİYORUZ
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

STK yetkilileri, Adıyaman'da kurmuş oldukları koordinasyon merkezinde ortak bir açıklama yaptı. Açıklamayı, Umut Kervanı Genel Başkan Yardımcısı Cafer Ökmen okudu. Ökmen, açıklamasının başında, "Mallarınızı Allah yolunda harcayın ve kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Bir de iyilik edin ve yaptığınızı güzel yapın. Doğrusu Allah iyilik eden ve işini güzel yapanları sever. (Bakara, 195)" ayetine atıfta bulundu.

“HEP BİRLİKTE AĞLADIK HEP BİRLİKTE SEFERBER OLDUK”

6 Şubat 2023 Pazartesi günü, dokuz saat arayla iki şiddetli depremle sarsıldıklarını belirten Ökmen, "Bu deprem şimdiye kadar görülen en büyük kara depremlerinden biri olup yüzeye yakınlığı ve süresi itibariyle yıkıcılığı kat kat ağır olan bir musibet olarak 40 binden fazla canın yitirilmesine, yüz binden fazla kişinin yaralanmasına ve milyonlarca kişinin evsiz kalarak çadırlarda yaşamasına veya yerinden göçe mecbur kalarak başka illere yerleşmesine sebep oldu. Milletçe çok acılara, unutulmayacak nice sahnelere şahit olduk. Hep birlikte ağladık, hep birlikte seferber olduk." dedi.

“ON BİR İLİMİZE "UMUT KERVANI" ADIYLA SAHAYA AKTIK”

Ökmen, "Tüm dünyaya örnek olacak bu topyekûn seferberlikle herkes canla başla bu yaraya merhem olmaya gayret ederken Umut Kervanı Vakfı, Yetimler Vakfı, Avrupa Yetim Eli ve İHO Ebrar olarak deprem sabahından itibaren binlerce üye ve gönüllümüzle yurt içi ve yurt dışından harekete geçip adeta on bir ilimize "Umut Kervanı" adıyla sahaya aktık. Önce can dedik ve var gücümüzle enkâzlara koşarak çok sayıda vatandaşımızın sağ olarak kurtulmasına vesile olduk." ifadelerini kullandı.

"GECELİ GÜNDÜZLÜ FEDAKARANE BİR ÇABA SARF EDEREK YARDIM ULAŞTIRDIK"

Bununla beraber yine ilk günden itibaren acil ihtiyaçlara en hızlı şekilde cevap verebilmek için gerek mobil araçlarla ve gerekse de kurdukları çadırlarda, su ve yemek ikramında bulunduklarını belirten Ökmen, şunları kaydetti: "Şubat soğuğunda dışarda kalan depremzede kardeşlerimize binlerce battaniye ulaştırdık. Süratle koordine olan üye ve gönüllülerimiz, yurt dışından ve ülkenin dört bir yanından, yüreği yanan kardeşlerimiz tarafından bizlere ulaştırılan her türlü ayni ve nakdi yardımları yerine ulaştırdık. Geceli gündüzlü fedakarane bir çaba sarf ederek, şimdiye kadar afet bölgelerine sevk ettiğimiz yüzlerce araçla; battaniye, binlerce elektrik ve odun sobası, tonlarca kömür, yüzlerce çadır ve binlerce gıda kolisi ile giyim yardımı ulaştırdık. Her gün düzenli olarak deprem bölgelerinde günlük yüz bine yakın kişiye üç öğün sıcak yemek ikramında bulunmaya devam ediyoruz. Ayrıca; bulundukları afet bölgelerini terk ederek, farklı illere gitmek zorunda kalan depremzede kardeşlerimizi de o illerdeki paydaş yardım kuruluşlarımızın yetkilileri, depremzedeleri gittikleri illerde ziyaret etmekte ve barınma sorunu başta olmak üzere her türlü maddi ve manevi ihtiyaçlarına çare olmaya gayret etmektedir."

“RABBİMİZ KATINDAN BİR GENİŞLİK İHSAN EDİNCEYE KADAR…”

Hal böyle iken, yaşanan felaketin büyüklüğü düşünüldüğünde, bu yardımların uzun bir süre daha devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Ökmen, "Şüphesiz, hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında bir köprü vazifesi gören ve halkımızın takdirini kazanan Umut Kervanı ailesi olarak bizler, tüm üye ve gönüllülerimizle birlikte bu vazifemizi sonuna kadar yürütebilmemiz için, şüphesiz siz kıymetli halkımızın yardımlarının kesintisiz bir şekilde devam etmesine bağlıdır. Yardım kuruluşlarımız olarak, '…Her kim Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Her kim bir Müslümanın sıkıntısını giderirse Allah da onun (bu iyiliği) sayesinde kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir…' hadis-i şerifinin müjdesiyle tüm halkımızı, yüce Rabbimiz katından bir genişlik ihsan edinceye kadar yardımlarını aynı hassasiyetle sürdürmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullandı. Ökmen, açıklamasına şöyle son verdi: "Bu vesileyle, Umut Kervanı Vakfı, Yetimler Vakfı, Avrupa Yetim Eli ve IHO Ebrar aracılığıyla yapılan yardımları, Rabbin rızasına eriştirmesi dileğiyle halkımızla 'Umut Kervanı' adına paylaşmayı borç biliyoruz. Rabbimizden bizi layık gördüğü bu kutlu vazifede tüm kardeşlerimize ihlas, azim ve gayret ihsan etmesini niyaz ediyor, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Yaraların en hızlı bir şekilde sarılması temennisiyle hepimizin başı sağ olsun." (İLKHA)

Deprem bölgelerine 156 yardım aracı gönderildi 

15 AŞEVİ, BİR BUÇUK MİLYON ÖĞÜN YEMEK   

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından deprem bölgelerinde ortak hareket eden Umut Kervanı, Yetimler Vakfı, Avrupa Yetim Eli ve IHO Ebrar, şu ana kadar bölgeye 156 yardım aracı gönderdi; milyonlarca öğün sıcak yemek dağıttı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından deprem bölgelerinde ortak hareket eden Umut Kervanı, Yetimler Vakfı, Avrupa Yetim Eli ve IHO Ebrar'ın çalışmaları sürüyor. STK yetkililerinden alınan bilgilere göre 6 Şubat'taki depremlerden bu yana Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Diyarbakır, Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Adana ve Kilis'teki deprem bölgelerine 156 araçlık, (tır, kamyon, kamyonet) yardım gönderildi. Deprem bölgelerinde 1118 üye ve gönüllü hizmet veriyor. Şu ana kadar 15 aşevi kuruldu, yaklaşık 1 milyon 500 bin öğün sıcak yemek dağıtıldı, 1 milyon 147 bin 873 adet veya litre su ve içecek, 60 bin 212 atıştırmalık ve ikramlık dağıtıldı.

21 BİN 684 ADET BATTANİYE VE UYKU TULUMU…

Ayrıca 272 çadır kuruldu, 21 bin 684 adet battaniye ve uyku tulumu, 74 bin 949 parça giyim malzemesi, 138 bin 850 adet çocuk bezi depremzedelere verildi. Öte yandan depremzedelerin ısınma ihtiyacı için 157 bin 64 ton kömür ve odun, 1293 odun sobası, 1131 elektrik sobası dağıtıldı. Ayrıca deprem bölgelerinde 3 bin 450 litre yakıt ihtiyacı giderildi, 22 jeneratör hizmete sunuldu. Depremde vefat edenler için de 5 bin 570 metre kefen dağıtıldı. (İLKHA)

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir